Pluskwa domowa (łóżkowa) to pasożyt, żywiący się krwią ssaków – w tym ludzi. Jej obecność zwykle sygnalizują charakterystyczne ugryzienia na ciele. Jak zatem ją rozpoznać? Jak się ich pozbyć? Podpowiadamy.
Pluskwa – jak wygląda?
Pluskwa jest pasożytem, który poprzez ugryzienie wysysa krew z ludzkiego ciała. Owad ten ma czerwono-brązową barwę, jest wielkości 5-7 milimetrów i ma charakterystyczny owalny kształt. Najedzone osobniki mają ciemniejszy kolor, a te wygłodniałe zwykle mają bledszy odcień – zbliżony do żółtego.
Pluskwy mają trzy pary odnóży i szeroką małą głowę, na której znajdują się czułka – za ich pomocą pasożyt lokalizuje ofiarę.
Pluskwa – oznaki występowania
Pluskwy zwykle są obecne tam, gdzie pojawiają się duże skupiska osób – np. w akademikach, szpitalach, hotelach. W takich miejscach mogą przedostać się na nasze ubrania i przenieść się do mieszkania. Często też są przenoszone do domów poprzez stare meble i ubrania z drugiej ręki.
Ten pasożyt najczęściej lokalizuje się w łóżku lub w jego okolicy. Pierwszym charakterystycznym sygnałem ich występowania są ugryzienia, do których dochodzi w nocy. W materacu i pościeli mogą znajdować się dorosłe owady i ich jaja. W tych miejscach możemy również zaobserwować rdzawe odchody, które plamią pościel. W pomieszczeniach, gdzie znajduje się wiele pluskiew rozchodzi się mdła woń, która przypomina zapach kolendry lub zepsutych malin.
Jak wygląda ugryzienie pluskwy?
Jak już wspomniano, do ugryzienia dochodzi w nocy, kiedy człowiek (ofiara) śpi. Ugryzienie pluskwy nie jest bolesne, ponieważ stosuje ona enzym, który działa przeciwbólowo w trakcie ugryzienia. Atakowane są zwykle odsłonięte partie ciała – ręce, nogi, plecy, szyja i twarz. Ugryzienie pluskiew przypomina ukąszenie komara, dlatego często jest lekceważone.
Ugryzienie pluskwy prowadzi do zmian skórnych – pojawiają się czerwone plamki o średnicy ok. 5 mm, które następnie zmieniają się w płaski bąbel lub grudki. Ugryzienie mogą znajdować się w jednym rzędzie, gdyż pluskwy gryzą ofiarę z przerwami. Pojawia się także świąd, a czasem obrzęk. Oczywiście należy powstrzymać się od drapanie, gdyż może to doprowadzić do powstania infekcji.
Ugryzienie pluskwy – leczenie
Ugryzienia pluskiew zwykle znikają samoistnie po 1–2 tygodniach. Zmiany skórne należy smarować maściami lub kremami, które zawierają glikokortykosteroidy – pomagają zwalczyć świąd. Można również stosować leki przeciwhistaminowe.
Pluskwy – jak z nimi walczyć?
Walka z pluskwami jest niestety żmudnym i długotrwałym procesem. Ich gniazda są bardzo dobrze ukryte, szybko się rozmnażają, a bez pożywienia mogą wytrzymać nawet 2 miesiące. W ograniczeniu ich rozmnażania może pomóc:
- regularne i częste pranie pościeli w temperaturze minimum 60°C – pluskwy nie lubią wysokiej i niskiej temperatury;
- owinięcie materaca pokrowcem ochronnym, który również jest prany w wyższych temperaturach;
- wietrzenie mieszkania – zwłaszcza zimą;
- częsta zmiana pościeli;
- oddzielne pranie odzieży, z której korzystamy podczas wyjazdów;
- mycie powierzchni mieszkaniowej myjką parową;
- stosowanie w mieszkaniu naturalnych aromatów goździków i kurkumy poprzez umieszczenie w różnych miejscach
Domowe sposoby niestety nie wytępią pasożytów, dlatego w przypadku pluskiew najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów.
Podsumowanie
Pluskwy to pasożyty, które żerują na ludzkiej krwi. Pozostawiają charakterystyczne ukąszenia, które objawiają się poprzez czerwone plamy i świąd. Niełatwo wytępić je z mieszkań, dlatego przyda się pomoc ekipy dezynfekującej.
Źródła:
https://www.cefarm24.pl/czytelnia/profilaktyka/pluskwa-domowa-jak-je-zwalczac/