Ręczniki są przez nas używane w wielu sytuacjach – podczas kąpieli, na siłowni czy do wycierania rąk na co dzień. Ale zastanawialiście się kiedyś, ile bakterii się na nich znajduje? Jak często je prać, żeby pozbyć się wszelkich drobnoustrojów? Odpowiadamy.
Drobnoustroje – jak często prać ręcznik?
Pewnie niewiele osób na co dzień myśli o drobnoustrojach w swoim domu. Niestety są one wszechobecne w wielu miejscach – między innymi właśnie na ręcznikach. Z tego względu zaleca się pranie ręczników po trzech użyciach. Dermatolodzy natomiast zalecają pranie raz w tygodniu. Co z tego wynika? Że im częściej je pierzemy, tym lepiej dla naszego zdrowia, bo zabijamy zarazki.
Drobnoustroje – ręczniki po treningu
Ręczniki, których używamy podczas treningów na siłowni, często trafiają do naszych toreb wilgotne. Oczywiście w takim wypadku nie pozostaje nam nic innego, jak taki ręcznik wyprać od razu po użyciu.
Oprócz częstego prania trzeba też pamiętać o odpowiednim suszeniu, gdyż wilgoć przyczynia się do namnażania się drobnoustrojów. Powieszenie ręcznika na haczyku (jak zwykle mamy w zwyczaju) nie jest dobrym pomysłem. O wiele lepiej rozwiesić go tak, aby mógł porządnie i szybko wyschnąć.
Drobnoustroje – jaki ręcznik wybrać?
Rodzaj ręcznika również jest bardzo istotny. Szczególnie jeśli chodzi o jego wpływ na naszą skórę. Delikatne tkaninyzdecydowanie lepiej działają na naszą skórę. Jeśli jednak ćwiczysz na siłowni, to zdecydowanie lepiej zabrać ze sobą ręcznik z mikrofibry, który szybko wyschnie.
Drobnoustroje – o czym pamiętać?
W przypadku ręczników należy przestrzegać kilku zasad, które pomogą nam utrzymać odpowiednią higienę.
- Każdy z domowników powinien mieć swój własny ręcznik – wiele osób nie może używać jednego ręcznika ze względu na namnażanie się bakterii.
- Nie należy używać wspólnego ręcznika z osobami nieznajomymi i chorymi.
- Nieprzyjemny zapach ręcznika jest sygnałem do natychmiastowego wyprania go.
- W przypadku, gdy jesteś chory lepiej codziennie zmieniać ręcznik.
- Nie wrzucaj mokrych ręczników do kosz na pranie – wysusz je najpierw.
Podsumowanie
Ręczniki to miejsca, na których lubią gromadzić się drobnoustroje. Należy je prać dość często, aby uniknąć przykrych infekcji organizmu. Pamiętajmy również o zachowaniu odpowiedniej higieny, nie używając ręczników wspólnie z innymi.