Atopowe zapalenie skóryto przewlekła choroba zapalna skóry, którą uważa się za chorobę cywilizacyjną. Powoduje ona objawy takie, jak świąd. Uprzykrza codzienność wielu dorosłym i dzieciom. Jakie są inne objawy? Jak radzić sobie z chorobą na co dzień?
Atopowe zapalane skóry – czym jest?
Atopowe zapalenie skóry (zwane też egzemą, choć nie są to pojęcia tożsame) to przewlekła choroba skóry, która prowadzi do stanu zapalnego. Warto dodać, że nie jest to choroba zakaźna. AZS pojawia się zwykle w dzieciństwie i nierzadko utrzymuje się przez całe życie.
Atopowe zapalane skóry – fazy choroby
Atopowe zapalenie skóry zwykle nie występuje samoistnie – to z reguły nawrót z dzieciństwa. Wyodrębnia się trzy fazy choroby:
- niemowlęca – od narodzin do ok. 2. roku życia. Zmiany pojawiają się zwykle na policzkach, płatkach uszu;
- dziecięca – pomiędzy 3. a 11. rokiem życia. Widoczne zmiany pojawiają się w zgięciu łokci i kolan, na karku, a czasem i na dłoniach.
- dorosła (zwana też młodzieżową) – zmiany pojawiają się zwykle w tych samych miejscach, co w pierwszej fazie. U dorosłych wysypka może być również rozsiana po całym ciele.
Atopowe zapalane skóry – objawy
AZS daje wyraźne objawy, których nie sposób nie zauważyć. Ponadto walka z chorobą jest zwykle długa i trudna. Do objawów atopowego zapalenia skóry zaliczymy, m.in.:
- świąd;
- wysypka w typowych miejscach;
- przewlekły charakter;
- rogowacenie przymieszkowe;
- suchość skóry;
- rumień twarzy.
Atopowe zapalane skóry – leczenie
Leczenie AZS to niestety trudny i długotrwały proces, który wymaga sporej cierpliwości. W przypadku zdiagnozowania zapalenia należy stosować się do zaleceń lekarza. Specjaliści zwykle zalecają leki o działaniu przeciwhistaminowym, immunomodulującym lub przeciwinfekcyjnym. W przypadku nasilonych objawów lekarz może zalecić leczenie ogólnoustrojowe.
Atopowe zapalane skóry – co je potęguje?
Objawy zwykle zaostrzają się przy kontakcie z detergentami, które znajdują się w kosmetykach. Mowa tutaj o konserwantach i barwnikach, które są szczególnie szkodliwe dla osób z atopowym zapaleniem skóry. Należy przede wszystkim zwracać uwagę na kosmetyki, które stosuje się do pielęgnacji twarzy i ciała. Ich skład powinien być dostosowanych do potrzeb osób z AZS.
Podsumowanie
Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba, która zwykle objawia się ostrym świądem. Niestety walka z AZS nie należy do najłatwiejszych, dlatego odpowiednia pomoc specjalisty jest w tym przypadku konieczna.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Indywidualne pakiety dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Źródła:
https://www.bepanthen.pl/wszystko-o-egzemie/leczenie/atopowe-zapalenie-skory