Niejednokrotnie przypominaliśmy, jak ważne jest przeprowadzanie badań okresowych. Medycyna pracy, to obowiązek pracodawcy, z którego ten musi się wywiązać w określonym terminie. Kiedy jednak należy przeprowadzić takie badania – w czasie pracy, czy w czasie wolnym?
Medycyna pracy – obowiązek pracodawcy
Pracodawca w pierwszej kolejności musi zweryfikować, czy dana osoba może wykonywać pracę na określonym stanowisku. Dlatego też przed rozpoczęciem pracy, należy skierować pracownika do lekarza medycyny pracy. Pracodawca musi również kontrolować zdolność do pracy pracowników w trakcie trwania stosunku pracy.
Badania wstępne – dla kogo?
W przypadku zatrudnienia nowego pracownika, kieruje się go na wstępne badania lekarskie. Podstawą zlecenia pracownikowi badań jest skierowanie na badanie medycyny pracy, które wystawia pracodawca.
Na wstępne badanie lekarskie kieruje się również pracowników młodocianych, którzy zmieniają stanowisko. Dotyczy to także pracowników, którzy zmieniają stanowisko, gdzie występują czynniki szkodliwe dla zdrowia.
Medycyna pracy – badania kontrolne
Obowiązkiem pracodawcy jest także skierowanie pracownika na kontrolne i okresowe badania medycyny pracy. Te drugie dotyczą każdego pracownika – niezależenie od zajmowanego stanowiska. Natomiast na badania kontrolne wysyła się pracowników, którzy powracają po dłuższej nieobecności.
Usługa medycyny pracy S7Helath pomoże ci uporać się z obowiązkami. Nie przegapisz żadnych terminów, wszelką dokumentację zgromadzisz w jednym miejscu. Platforma WebMedical dostępna w tej usłudze, wygeneruje za ciebie indywidualne skierowania.
Medycyna pracy – badania w czasie pracy
Przepisy Kodeksu pracy wskazują na to, żeby przeprowadzać badania okresowe i kontrolne w godzinach pracy. Obowiązkiem pracodawcy jest również pokrycie wszelkich kosztów związanych z przeprowadzeniem badań.
Podsumowanie
Kodeks pracy mówi o tym, aby przeprowadzać badania medycyny pracy w godzinach pracy – jeśli oczywiście jest to możliwe. Wszelki koszty związane z badaniami – np. transport do innego miasta – ponosi pracodawca.
Źródła:
https://poradnikpracownika.pl/-czy-badania-lekarskie-przeprowadza-sie-w-godzinach-pracy
https://holsamed.pl/abc-medycyny-pracy-badania-okresowe/