Nieprzyjemny zapach, wysokie ceny, a przede wszystkim szkodliwość nie przemawiają na korzyść palenia. Pojawia się jednak bardzo częsta obawa przed rzucaniem palenia – wzrost wagi. Można temu skutecznie zapobiec i odstawić papierosy bez przybrania na wadze. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Rzucanie palenia – korzyści
Tytułem wstępu zacznijmy od wymienienia korzyści z rzucenia palenia:
- obniżenie ryzyka zawału serca,
- poprawa funkcjonowania układu krążenia,
- obniżenie tlenu węgla we krwi,
- zwiększenie wydajności płuc i ich kondycji,
- obniżenie ryzyka zachorowania na chorobę nowotworową płuc, krtani, przełyku,
- obniżenie ryzyko udaru.
Rzucanie palenia – papierosy a metabolizm
Palenie tytoniu zwiększa w niewielkim stopniu tempo naszego metabolizmu. W czasie palenia zwiększa się tempo bicia naszego serca, co niestety wywołuje dodatkowe obciążenie dla tego organu. Kiedy rzucamy palenie serce trochę zwalnia, przez co zwalnia też nasz metabolizm. Takie zmiany mogą wywołać przyrost masy ciała.
Oczywiście rzucenie palenia zwiększa wydatek kaloryczny i spowalnia metabolizm, więc tyjemy. Ale i tak najważniejszą rolę odgrywa tutaj nasza dieta. Po rzuceniu palenia wielu z nas podjada między posiłkami, żeby „zapchać dziurę” po paleniu, co skutkuje wzrostem wagi.
Czy można rzucić palenie i nie przytyć?
Tak jak wspominaliśmy wyżej – przyrost wagi zależy w głównej mierze od naszych nawyków żywieniowych. Dlatego odpowiadając na pytanie z śródtytułu – tak można rzucić palenie i nie przytyć. Po rzuceniu palenia powinniśmy zadbać o odpowiednią ilość węglowodanów, wybierać produkty bogate w błonnik i zrezygnować z białego pieczywa.
Warto również zwiększyć aktywność fizyczną i zacząć ćwiczyć. Bycie w ruchu zwiększy metabolizm.
Jak nie przytyć po rzuceniu palenia?
Palenie papierosów często sprawia, że czujemy się mniej głodni. W momencie odejścia od uzależnienia wzmaga się nasz apetyt. W takim wypadku najlepiej przyrządzać określone porcje posiłków i nie podjadać w międzyczasie. Nie powinniśmy również zapominać o odpowiednim nawodnieniu organizmu.
Warto również nie pozostawać biernym fizycznie. Rzucenie palenia spowalnia dotychczasowy metabolizm, dlatego też aktywność fizyczna pozwoli na zachowanie odpowiedniej wagi. Palenie powoduje uwalnianie dopaminy, która odpowiada za uczucie szczęścia i satysfakcji. Po rzuceniu palenia podobny efekt uzyskasz dzięki aktywności fizycznej.
Palenie papierosów nierzadko wiąże się również ze sferą emocjonalną. Sięgamy po papierosa, kiedy jesteśmy źli, smutni, a nawet weseli. Rzucając palenie, szukamy czegoś, co zastąpi nam ten „wspomagacz” emocjonalny. Niestety w tym przypadku najczęściej wybieramy jedzenie. A to niestety odbija się na naszej wadze. W takich sytuacjach lepiej nie uciekać w uzależnienie jedno czy drugie, ale skorzystać z pomocy psychologa.
Podsumowanie
Rzucanie palenia nierzadko powoduje przyrost wagi. Ale wszystkiemu winna jest zła dieta. Zajadanie stresu czy smutku również nie przynosi korzyści dla naszej wagi. Dlatego tak ważne jest zadbanie o odpowiednią dietę i aktywność fizyczną.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Indywidualne pakiety dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.