Brak aktualnych badań lekarskich stanowi przeszkodę do podjęcia pracy. Wedle polskiego prawa niedopełnienie tego obowiązku skutkuje dotkliwymi karami oraz niemożnością podjęcia pracy. Na kim zatem ciąży obowiązek opłaty badań? Odpowiadamy.
Medycyna pracy – skąd wziąć skierowanie?
Kodeks pracy mówi o tym, że każdy pracownik, który zaczyna pracę lub jest już zatrudniony, musi posiadać aktualne badania lekarskie. Przepisy jednoznacznie określają, to, kto wystawia takie skierowanie. Ten obowiązek spoczywa na pracodawcy, który generuje skierowanie w dwóch egzemplarzach, według określonego wzoru.
W przypadku skierowań dużym ułatwieniem jest platforma WebMedical, która generuje spersonalizowane skierowania. Innowacyjna aplikacja pozwala na uporządkowanie dokumentacji i dopilnowanie wszelkich terminów, aby nie narazić się na kosztowne kary.
Jakie badania należy wykonać?
Pracownik powinien wykonać badania kontrolne lub okresowe, o czym decyduje lekarz medycyny pracy. Podejmuje on decyzje na podstawie charakteru wykonywanej przez pracownika pracy. Lekarz może skierować pracownika do odpowiedniego specjalista. Na przykład pracownik biurowy może zostać oddelegowany na badanie wzroku.
Ile kosztują badania wstępne i kto za nie płaci?
Nie ma jednej odgórnie ustalonej kwoty. Wszystko zależy od poradni medycyny pracy, a także od rodzaju badania. Każda taka placówka prowadzi własny cennik. Opłata za badanie wstępne, kontrolne lub okresowe nie powinna martwić pracownika. Pokrycie kosztów w tym przypadku spoczywa na pracodawcy. Może zaistnieć taka sytuacja, że pracownik opłaci koszty badania, a następnie przedstawi pracodawcy rachunek. Ten oczywiście musi zwrócić koszty pracownikowi.
Medycyna pracy – jak się przygotować do badania
Wielu pracowników zastanawia się nad tym, co czeka ich na badaniu. Czy muszą się specjalnie przygotowywać, być na czczo? Badanie w poradni medycyny pracy nie wymaga specjalnego przygotowania. Przede wszystkim trzeba pamiętać o zabraniu skierowania. W przypadku przewlekłych chorób, oświadczenia o niepełnosprawności, należy zabrać ze sobą niezbędną dokumentację medyczną.
Bycie na czczo zwykle nie jest potrzebne. W niektórych sytuacjach oczywiście może być taka konieczność. Taki obowiązek zwykle dotyczy pracowników na stanowiskach kierowniczych, tych pracujących na wysokościach lub pracowników narażonych na czynniki chemiczne.
Podsumowanie
Trudno jednoznacznie wskazać koszt badań medycyny pracy. Każda poradnia medycyny pracy ma swój własny cennik. Koszty badania nie powinny jednak martwić pracownika. Wszelkie koszty ponosi w tym przypadku pracodawca.
Źródła:
https://dpmed.pl/blog/badania-lekarskie-do-pracy/
https://holsamed.pl/abc-medycyny-pracy-badania-okresowe/