Nieustannie pokutuje przekonanie, że brązowy cukier jest zdrowszym zamiennikiem białego. Nic bardziej mylnego. Nie różni się on tak bardzo od swojego białego kuzyna, oboje bowiem są podobnie słodcy i niezdrowi. Czy w takim razie cukier brązowy wcale nie jest taki zdrowszy?
Brązowy cukier – co powinieneś wiedzieć?
Brązowy cukier powstaje z trzciny cukrowej i zawiera naturalną melasę. Jest mniej kaloryczny niż biały cukier (niewielka to różnica), ma inną zawartość minerałów i aromatów. Jedna łyżeczka brązowego cukru to 15 kcal, kiedy jedna łyżeczka białego to 16,3 kcal – jak widać nie są to ogromne różnice.
Pamiętajmy również o czytaniu etykiet produktu – producenci często barwią biały cukier melasą lub karmelem, sprzedają go pod pozorem brązowego cukru.
Brązowy cukier – lepszy niż biały?
Cukier biały i brązowy pochodzą z tych samych upraw – pierwszy z buraka cukrowego, drugi natomiast z trzciny cukrowej. Przy produkcji przeprowadza się proces rafinacji, której skutkiem jest oddzielenie melasy. Takie działanie przeprowadza się w przypadku białego cukru, który traci wartości odżywcze. W cukrze brązowym nierafinowanym pozostaje melasa, dzięki czemu ma on nieznacznie większą wartość odżywczą – nieco większą zawartość potasu, żelaza i wapnia.
Jest to na tyle niewielka różnica, że trudno mówić o korzyściach dla zdrowia.
Ile cukru dziennie możemy zjeść?
Nie bez przyczyny przypisano cukrowi łatkę białej śmierci. To on rocznie odbiera życie około 1400 Polakom[1]. Dlatego też spożywanie cukru powinno się ograniczyć. Zdaniem ekspertów osoba dorosła powinna ograniczyć spożycie cukru białego do najwyżej 10 łyżeczek dziennie (1 łyżka to zwykle ok. 5 gramów).
Czym zastąpić cukier biały i brązowy?
Warto rozważyć zastąpienie cukru lepszymi, zdrowszymi zamiennikami w codziennej diecie. Pomocne tutaj będą substancje słodzące takie, jak ksylitol. Jest podobny do cukru, porównywalnie słodki, ale znacznie mniej kaloryczny – aż o 40 proc. Ponadto ma niższy indeks glikemiczny niż biały i brązowy cukier.
Podsumowanie
Brązowy cukier nie jest wcale tak zdrowszy od białego. Jego kaloryczność jest tylko trochę niższa, co prawda zawiera melasę, ale to tylko niewielka różnica w wartościach odżywczych. Zamiast przepłacać za cukier trzcinowy, lepiej sięgnąć po zdrowsze zamienniki takie, jak ksylitol.
Źródła:
https://synergiczni.pl/dieta-sport/cukier-brazowy-jest-zdrowszy-od-bialego
[1] https://synergiczni.pl/dieta-sport/cukier-brazowy-jest-zdrowszy-od-bialego