Pojawienie się gorączki u dziecka zwykle wywołuje panikę u rodziców. Próbują oni, jak najszybciej pomóc swojemu dziecku, stosując przeróżne sposoby. Te nierzadko okazują się być szkodliwe dla najmłodszych. Jakich błędów zatem nie popełniać? Podpowiadamy.
Gorączka u dziecka: leki przeciwgorączkowe
Do zwalczenia gorączki zwykle wybiera się leki z paracetamolem lub ibuprofenem. Ten pierwszy działa przeciwgorączkowo i przeciwbólowo, ten drugi ma takie same działanie, ale dodatkowo działa przeciwzapalnie. W przypadku dzieci lepiej sięgać po ibuprofen, gdyż może on być stosowany od trzeciego miesiąca życia. Ponadto działa szybciej i dłużej.
Dzieciom przede wszystkim nie należy podawać aspiryny. Jej składniki mogą prowadzić do uszkodzeń wątroby i układu nerwowego.
Gorączka u dziecka: dawkowanie leków
Jeśli nie jesteś rodzicem lekarzem, to nie decyduj samodzielnie o dawkach leków. W przypadku dzieci nieodpowiednie dawki mogą powodować poważne konsekwencje – np. podrażnienie żołądka. Przed podaniem leku przeczytaj dokładnie ulotkę i dostosuj dawkę względem masy ciała dziecka. Jeśli jednak pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości lepiej poprosić o pomoc farmaceutę lub pediatrę.
Gorączka u dziecka: zimna woda nie pomaga
Wśród starszego pokolenia pokutuje przekonanie o skuteczności zimnej kąpieli. Ta metoda nie jest bezpieczna dla dzieci– nagła zmiana temperatury może prowadzić do drgawek gorączkowych. Zdecydowanie lepszym sposobem jest stosowanie chłodnych okładów, które należy przykładać od czoła, karku, przedramion, brzucha.
Gorączka u dziecka: zbyt mało wody
Niestety gorączka u dziecka często prowadzi do paniki i nieuwagi. W tym chaosie rodzice zapominają o nawadnianiu dziecka z gorączką, a jest ono niezwykle ważne. Gdy przy gorączce pojawia się biegunka warto zadbać o dostarczenie elektrolitów organizmowi dziecka.
Gorączka u dziecka: unikanie świeżego powietrza
Podczas gorączkowania dziecka rodzice boją się, że powietrze pogorszy stan chorego, dlatego nie otwierają okien. Jest to oczywiście niepoprawna praktyka. Świeże powietrze w pomieszczeniu ułatwi oddychanie i zmniejszy rozwój patogenów w pomieszczeniu.
Gorączka u dziecka: nie przegrzewaj dziecka
Kolejnym przekonaniem, które pokutuje w naszej świadomości jest wygrzewanie chorego. Okrywanie dziecka kolejną warstwą kołdry może tylko doprowadzić do wzrostu temperatury ciała. Zdecydowanie lepiej jest ubrać dziecko w przewiewne ubrania, a jeśli się spoci, to od razu zmienić mu strój.
Podsumowanie
Gorączka u dziecka zwykle wymaga sprawnej reakcji. Nie należy jednak podejmować nieodpowiednich działań, jak np. kąpiel w zimnej wodzie. Zdecydowanie lepiej podać dziecku odpowiednią dawkę leków i nawadniać je.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Indywidualne pakiety dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.