Obowiązek medycyny pracy jest obecny niemal w każdym przypadku. Niedostosowanie się do zaleceń może skutkować dotkliwymi karami. Jak to wygląda w przypadku własnej działalności gospodarczej?
Badania lekarskie a kodeks pracy
Kodeks pracy reguluje przepisy, które nakładają obowiązek regularnych badań lekarskich w ramach medycyny pracy. Wedle art. 229 § 1 kp wstępnym badaniom lekarskim podlegają:
- osoby przyjmowane do pracy;
- pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy i inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, gdzie występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.
Medycyna pracy a jednoosobowa działalność gospodarcza
Jednoosobowa działalność często związana jest z kontaktem z klientami. W takim przypadku aktualne badania lekarskie zdają się niezbędne. Jednak przedsiębiorca, który nikogo nie zatrudnia, nie ma obowiązku przeprowadzania badań lekarskich. Obowiązek medycyny pracy pojawia się dopiero w momencie, gdy mowa o stosunku pracy – nie ma go w przypadku umowy o dzieło, zlecenie i B2B.
Medycyna pracy a dobrowolne badania
Wspomnieliśmy, że badania lekarskie nie są obowiązkowe w jednoosobowej działalności. Dochodzi jednak do sytuacji, gdy Państwowa Inspekcja Pracy może wymagać takich badań. Mowa tutaj o działalności, gdzie pojawia się kontakt z żywnością i klientami.
Nie jest to jednak jednorodna praktyka, wszystko zależy od oddziału PIP. Niektóre podchodzą do tego rygorystycznie, inne zaś nie zważają na medycynę pracy w jednoosobowej działalności.
Medycyna pracy – konsekwencje dla samozatrudnionych
Niejednoznaczność przepisów sprawia wiele kłopotów interpretacyjnych w przypadku samozatrudnionych. Czasami PIP nie widzi problemu w braku aktualnych badań medycyny pracy, innym razem jest to jednak spore wykroczenie dla inspektorów. Dlatego też nakładanie kar jest nieregularne i sprawia wiele kłopotów.
W uniknięciu nieprzyjemnych konsekwencji może pomoc innowacyjna aplikacja do medycyny pracy. WebMedical to Platforma, która nie tylko dba o porządek w dokumentacji, ale pilnuje terminów badań. S7Health proponuje również jednorazową usługę medycyny pracy – odpowiednią dla samozatrudnionych.
Podsumowanie
Medycyna pracy jest potrzebna, jeśli dojdzie do stosunku pracy. Samozatrudnieni nie mają obowiązku wykonywania badań lekarskich, jeśli nie zatrudniają pracowników. Wszystko jednak zależy od oddziału PIP-u.