W Polsce grzybobranie cieszy się ogromną popularnością. W sezonie możemy zaobserwować wzmożony ruch w lasach, gdyż grzybiarze poszukują cennych zdobyczy. Niestety nie każdy może pozwolić sobie na jedzenie tych leśnych darów. Kto powinien ich unikać? Podpowiadamy.
Grzyby – wartości odżywcze
Grzyby mogą znajdować się w naszej diecie, niemniej powinny one stanowić wyłącznie dodatek, a nie główny składnik. Po te produkty powinno sięgać się okazjonalnie i nie zapominać o tym, aby odpowiednio je przyrządzić.
Nie zaleca się częstego konsumowania grzybów smażonych, gdyż są bardzo kaloryczne i mogą prowadzić do problemów żołądkowych i niestrawności. Zdecydowanie lepszym wyborem są grzyby gotowane i duszone.
Grzyby – czy dzieci mogą je jeść?
Dzieci nie powinny za wcześnie spożywać zarówno grzybów leśnych, jak i hodowlanych. Lekarze zalecają kontakt z grzybami dopiero po 5 roku życia – w przypadku alergików po 10 roku życia. Spożywanie grzybów w młodszym wieku może skutkować problemami żołądkowymi, gdyż dzieci mają jeszcze niedojrzały układ pokarmowy.
Grzyby – niestrawność
Oczywiście jednym z powodów tego, że grzyby są ciężkostrawne, jest ich nieprawidłowe przyrządzanie – smażenie. Oprócz tego grzyby zawierają dużo związków chitynowych, których ludzki organizm nie jest w stanie strawić. Grzyby przez długi czas zalegają w żołądku, co skutkuje uczuciem pełności, dyskomfortu oraz bólem brzucha. Tych problemów najczęściej unikniemy, gdy ugotujemy lub udusimy grzyby.
Grzyby – kto nie powinien ich jeść?
Po grzyby z pewnością nie powinny sięgać osoby, które często doświadczają problemów z układem pokarmowym, osoby starsze, kobiety w ciąży (i te karmiące). Grzybów muszą wystrzegać się także osoby, które cierpią na choroby nerek, wątroby, woreczka żółciowego i trzustki. W przypadku tych osób spożycie dużej ilości grzybów może prowadzić do zagrożenia życia.
Rzecz jasna po grzyby nie mogą sięgać również osoby uczulone na nie.
Grzyby – kto powinien unikać tych marynowanych?
W przypadku grzybów marynowanych problemem są nie tylko same grzyby i ich ciężkostrawność, ale również zalewa octowa. Ta podrażnia układ pokarmowy – co prowadzi do zgagi i innych dolegliwości. Do marynowania grzybów najczęściej stosuje się ocet spirytusowy, który nie wpływa pozytywnie na przełyk, żołądek i… naszą cerę.
Podsumowanie
Grzyby mogą być dodatkiem do naszej diety, ale należy zachować umiar. Zdecydowane lepiej sięgać po te gotowane lub duszone niż smażone. Na grzyby powinny uważać osoby starsze, kobiety w ciąży, dzieci i alergicy.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Indywidualne pakiety dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.