Atak Rosji na Zaporowską Elektrownie Atomową wywołał wiele obaw wśród Europejczyków – szczególnie wśród Polaków. Rozpoczęło się paniczne poszukiwanie jodku potasu i płynu Lugola, aby uchronić się przed szkodliwym promieniowaniem. Co trzeba jednak wiedzieć przed zażyciem tych środków? Odpowiadamy.
Jodek potasu – machina strachu
Wielu Polaków pamięta jeszcze katastrofę w Czarnobylu, dlatego też mają świadomość realnego zagrożenia. Obawa przed atakiem nuklearnym ze strony Rosji sprawia, że wzrosło zainteresowanie płynem Lugola i jodkiem potasu. Pod koniec sierpnia zaczęto masowo okupować apteki, choć wspomniany jodek potasu jest dostępny wyłącznie na receptę.
Dystrybucja jodku potasu już się rozpoczęła się w Polsce, zapas tabletek z pewnością jest wystarczający, ale nie ma sensu okupować aptek – w odpowiednim czasie każdy powinien bezpłatnie otrzymać ów lek.
Kiedy przyjąć jodek potasu?
Osoby narażone na ekspozycję chmury radioaktywnej powinny zażyć jodek potasu, aby uchronić się przed rakiem trzustki w przyszłości. Światowa Organizacja Zdrowia i Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne zalecają przyjmowanie jodu od 24 godzin przed ekspozycją na promieniowanie i do 8 godzin po ekspozycji.
Jodek potasu – nieprawidłowe przyjmowanie
Suplementacja jodku bez odpowiednich zaleceń lekarza może skutkować niepożądanymi powikłaniami. Specjaliście ostrzegają przed nieodpowiednim stosowaniem płynu Lugola lub jodku potasu, gdyż może to doprowadzić do zapalenia tarczycy. W następstwie może dojść do nadczynności tarczycy i zaburzeń kardiologicznych, co może skończyć się udarem mózgu.
Jodek potasu – kto nie może go przyjąć?
Nawet jeśli pojawiają się ku temu przesłanki, to są grupy, które nie mogą przyjąć jodku potasu:
- uczuleni na jodek potasu lub którykolwiek ze składników leku;
- chorzy na nadczynność tarczycy;
- osoby cierpiące na zaburzenia naczyń krwionośnych (zapalenie naczyń z hipokomplementemią);
- osoby z chorobami autoimmunologicznymi połączonymi ze świądem i pęcherzami na skórze (opryszczkowe zapalenie skóry Duhringa).
Podsumowanie
Jodek potasu powinien być przyjmowane tylko w czasie realnego zagrożenia. Nie ma sensu brać go „na zapas” lub profilaktycznie, gdyż uszkodzi to trzustkę. Preparat będzie dostępny dla wszystkich, kiedy zajdzie taka potrzeba, więc w tym momencie nie ma sensu szukać go i przyjmować na własną rękę.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Indywidualne pakiety dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Źródła:
https://www.wroclaw.pl/dla-mieszkanca/co-to-jest-jodek-potasu-jak-kiedy-go-stosowac-porady