Niestety z wiekiem nasza pamięć słabnie, co nierzadko staje się kłopotliwe w codziennym funkcjonowaniu. Ten problem nie tylko dotyka osoby starsze, ale zaczyna się już nawet po trzydziestce. Jak zatem ćwiczyć pamięć, aby, jak najdłużej wszystko pamiętać? Podpowiadamy.
Kiedy zapominanie powinno niepokoić, a kiedy to normalne?
Jeśli incydentalnie zapominamy o jakimś obowiązku lub po chwili nie pamiętamy nazwiska rozmówcy, to nie jest to problem. Często taki problem z pamięcią bierze się z pośpiechu, dużej liczby zajęć lub zmęczenia. Natomiast jeśli problemy z pamięcią znacząco wpływają na jakość naszego życia i mają spory zasięg – np. nie pamiętamy, jak dotarliśmy do sklepu, albo czy w ogóle dziś w nim byliśmy, to wtedy jest to powód do zmartwień.
Trening pamięci jest niezwykle ważny, gdyż dzięki niemu możemy wpłynąć na jakość naszego zapamiętywania. Oto kilka sposobów, które wspomogą twój mózg.
Trening pamięci: przełam rutynę
Rutynowe działania „usypiają” nasz mózg. Kiedy działamy na autopilocie, to nasz mózg nie czuje ekscytacji, więc przestaje się angażować. Jeśli zaczniemy działać w inny sposób nasz mózg zacznie tworzyć nowe neuroprzekaźniki. Dlatego wystarczy, że rano zjesz inne śniadanie, pójdziesz inną drogą do pracy etc.
Trening pamięci: nowe umiejętności
Zdobywanie nowych umiejętności buduje nowe połączenia między neuronami, co wzmacnia pamięć. Uczenie się języków, aktywność fizyczna, nauka tańca to jedne z tych treningów, które pozytywnie wpłyną na twój mózg.
Trening pamięci: skup się!
Nawet podczas prostych czynności powinieneś skupiać swoją uwagę, zastanawiać się nad tym, co robisz. Wsłuchuj się w odgłosy otoczenia, poczuj okalające ciepło lub zimno. Takie skupienie się polepsza pamięć i samopoczucie.
Trening pamięci: śpiewaj
Jak wszyscy wiemy: śpiewać każdy może trochę lepiej lub trochę gorzej, więc warto to robić. Śpiewanie wpływa pozytywnie na pamięć krótkotrwałą, orientację i funkcję poznawcze – zwłaszcza w przypadku osób starszych.
Pozytywnie wpływa również gra na instrumentach – szczególnie dobrze działa na najmłodszych.
Trening pamięci: porządek i przemeblowanie
Oczywiście większość z nas nie lubi robić porządku w domu. Ale sprzątnie naszej przestrzeni pozytywnie wpływa na kondycję naszego mózgu. Przeorganizowanie naszego mieszkania, przemeblowanie pokoju, to również zalecane sposoby.
Trening pamięci: ćwicz swoje ciało
Na naszą pamięć ma również wpływ aktywność fizyczna. Jeśli jesteśmy aktywnymi ludźmi, to nasz mózg pozostaje w lepszej kondycji. Osobom z chorobą Alzheiemera często zaleca się aktywność fizyczną, która przynosi dobre efekty.
Podsumowanie
Kłopoty z pamięcią mogą pojawić się już po trzydziestce. Drobne zapominanie nie jest niczym szkodliwym, ale warto jak najszybciej ćwiczyć mózg. Dzięki różnym praktykom może wpłynąć na kondycje naszej pamięci.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Indywidualne pakiety dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Źródła:
https://braingym.pl/jak-poprawic-pamiec/
https://upacjenta.pl/poradnik/trening-mozgu-7-cwiczen-na-pamiec-i-koncentracje-2