Depresja poporodowa jest powszechnie znana wśród kobiet. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że ta może dotknąć również mężczyzn. Na szczęście o zdrowiu psychicznym młodych ojców mówi się coraz więcej. Jakie zatem objawy towarzyszą mężczyznom w depresji poporodowej?
Depresja poporodowa u ojców – toksyczna męskość
Depresja u mężczyzn nadal pozostaje w strefie tabu, a to z powodu stereotypowego przekonania o męskiej sile. Toksyczna męskość nie powinna stawać na drodze do pomocy cierpiącym mężczyzną. Eksperci szacują, że blisko 25% mężczyzn doświadcza depresji poporodowej po narodzinach dziecka[1]. Niewielu z nich prosi o pomoc, co niestety przyczynia się do pogorszenia zdrowia psychicznego. Dlatego tak ważne jest szerzenie świadomości na temat depresji wśród ojców.
Depresja poporodowa u ojców – toksyczna męskość
Przyczyn depresji poporodowej może być niestety bardzo wiele, czasem trudno wskazać jeden czynnik. Główną przyczyną jest zwykle nagła zmiana dotychczasowego trybu życia. Pojawienie się dziecka diametralnie odmienia życie rodziców – dochodzi więcej obowiązków, wydatków, a przede wszystkim pojawia się ogromna odpowiedzialność za drugiego człowieka. Posiadanie noworodka wiąże się również z nieprzespanymi nocami, a te ze zmęczeniem, co nie wpływa dobrze na zdrowie psychiczne rodziców.
Nierzadko zaskoczeniem dla mężczyzn jest też to, jak bardzo partnerka angażuje się w relację z dzieckiem – partner często schodzi na dalszy plan. Środowisko również narzuca mężczyznom sporą presję, wymagając od nich wsparcia kobiety, zarabiania i bycia niezachwianym filarem domu.
Oczywiście przyczyną ojcowskiej depresji poporodowej może być ta matczyna, która również wpływa na mężczyznę.
Depresja poporodowa u ojców – objawy
Pamiętajmy też, że ojciec (matka oczywiście też) może cierpieć na depresje już dużo wcześniej, a narodziny dziecka przelały czarę goryczy.
Do ogólnych objawów depresji zaliczymy:
- wyraźny smutek i uczucie przygnębienia,
- ciągłe zmęczenie,
- niechęć w stosunku do dziecka, problemy z jego akceptacją i opieką nad nim,
- niechęć do realizowania dotychczasowego hobby,
- poczucie beznadziejności,
- problemy z koncentracją,
- drażliwość – często prowadząca do konfliktów z osobami z najbliższego otoczenia.
Depresja poporodowa u ojców – leczenie
Oczywiście depresję poporodową u mężczyzn należy leczyć. W taki wypadku pomoc specjalisty jest niezbędna, więc nie należy kierować się wstydem, tylko poprosić o pomoc. Możliwe, że lekarz zaleci wdrożenie leczenia farmakologicznego, które okaże się niezbędne w drodze do lepszego samopoczucia.
Podsumowanie
Depresja poporodowa u mężczyzn nie jest mitem – coraz więcej ojców o niej mówi. Niestety pozostaje ona w cieniu tabu, z powodu toksycznej męskości. Nie jest to absolutnie powód do wstydu, a pomocy należy szukać u specjalisty.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Indywidualne pakiety dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Źródło:
https://www.psychiatrzy.warszawa.pl/depresja-poporodowa-u-mezczyzn
https://psychoklinika.pl/depresja-okolo-i-poporodowa-u-mezczyzn/
[1] https://www.psychiatrzy.warszawa.pl/depresja-poporodowa-u-mezczyzn