Wspominaliśmy ostatnio o FOMO, które stało się współczesnym problemem z powodu cyfryzacji i rozwoju mediów społecznościowych. Do tej dolegliwości dołącza stres informacyjny, który staje się coraz większym problemem wśród społeczeństwa. Jak sobie z nim radzić? Podpowiadamy.
Stres informacyjny – czym jest?
Najprościej mówiąc, jest to reakcja na nadmiar informacji. To problem z przetworzeniem ich, zbyt dużą ilością i przyswojeniem. Brakuje nam umiejętności interpretacji, nie mamy czasu, aby dobrze je przeanalizować.
Stres informacyjny jest formą stresu poznawczego – zbadanego w drugiej połowie XX wieku. Jest związany z wszelkimi źródłami informacji, w tym przede wszystkim z mediami społecznymi.
Stres informacyjny – objawy
Stres informacyjny może oczywiście dawać różne objawy, w zależności od osoby. Do tych najbardziej typowych zaliczymy:
- napięcie, sztywność ciała;
- trudność w koncentracji;
- nierówna praca serca;
- zaburzenia oddechu;
- niemożność złapania oddechu;
- ucisk brzucha;
- nieadekwatne reakcje – krzyk, płacz;
Stres informacyjny – kto jest najbardziej narażony?
Niestety nie sposób określić, kto bardziej jest narażony na stres informacyjny. Podatność na stres jest bardzo indywidualną sprawą. Współcześnie przeżywamy wiele stresu, chociażby za sprawą pandemii, a następnie wojny w Ukrainie.
Stres informacyjny – konsekwencje
Oprócz stresu, jaki dostarcza nam sytuacja na świecie, jesteśmy obciążeni stresem codziennych obowiązków. Długotrwały stres może prowadzić do zaburzeń lękowych, kłopotów z koncentracją i uwagą, a także do zaburzeń odżywiania.
Stres informacyjny – jak sobie z nim radzić?
Pierwszym krokiem jest ograniczenie czasu, który spędzam na przeglądaniu mediów społecznościowych. Dajmy sobie czas na analizę informacji, żyjmy bardziej tu i teraz. Nie demonizujmy niepotrzebnie przyszłości w naszej głowie.
Podsumowanie
Stres informacyjny dotyka coraz więcej osób, z powodu tego, co dzieje się na świecie. Rozwój mediów społecznościowych niestety tylko podburza negatywne emocje. Starajmy się ograniczyć kontakt z stresogennymi czynnikami, aby uniknąć przykrych konsekwencji dla naszego zdrowia.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Indywidualne pakiety dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.