Ile ludzi, tyle bólów głowy. Nie wszyscy doświadczamy tych samych objawów, niemniej bardzo często wiele osób skarży się na ból głowy na czubku. Jego przyczyny mogą być różne, dlatego poznaj kilka z nich.
Ból głowy na czubku – przyczyny
Niestety bóle głowy są dość powszechnym zjawiskiem, nie zawsze jednak są wypadkową choroby – czasem winny jest stres i przemęczenie. Często pacjenci skarżą się na ból, który odczuwają na czubku głowy. Aby lepiej go poznać należy przyjrzeć się jego rodzajom:
- migrenowy ból głowy na czubku – bóle migrenowe charakteryzują się dużą intensywnością i niespodziewanymi napadami. Ból na czubku pojawia się właśnie w przypadku pacjentów z migrenami.
- napięciowy ból głowy na czubku – rodzaj bólu związany z napięciem mięśni karku i szyi. Pacjenci odczuwają go jako ucisk w głowie, któremu towarzyszy napinanie mięśni. To najczęściej występujący rodzaj bólu głowy.
- klasterowy ból głowy na czubku – niezwykle intensywny ból, występujący zwykle po jednej stronie głowy. W tym przypadku ból może promieniować aż do oka. Ból pojawia się w tzw. klasterach, czyli np. codziennie przez kilka dni lub miesięcy, po czym następuje przerwa w dolegliwościach bólowych.
- inne rodzaje – za bóle głowy mogą być odpowiedzialne również choroby zatok, choroby psychiczne i niedotlenienie mózgu.
Chcąc dowiedzieć się, co jest przyczyną bólu głowy najlepiej skonsultować się z neurologiem. W pakiecie medycznym S7Health możesz bez problemu umówić się na wizytę do tego specjalisty.
Ból głowy na czubku – diagnostyka
W wykryciu źródła bólu pomoże odpowiednia diagnostyka. Nie powinniśmy bagatelizować uciążliwego bólu lub leczyć się na własną rękę. Diagnostyka zaczyna się od wywiadu lekarskiego, który pomoże sprecyzować problem i obrać dalszą drogę leczenia. Zwykle wywiad pozwala dojść do źródła problemu, lekarze jednak dla pewności kierują pacjentów na badania obrazowe – tomografię głowy lub rezonans magnetyczny.
Ból głowy na czubku – leczenie
Leczenie przede wszystkim zależy od przyczyn bólu i postawionej diagnozy. Ból napięciowy można zniwelować zmniejszając napięcie psychiczne oraz rozluźniając sztywne mięśnie szyi i głowy. Oprócz tego pomocna jest również zmiana stylu życia i eliminacja czynników stresogennych. Doraźnie pomogą także leki przeciwbólowe – paracetamol i ibuprofen.
Podsumowanie
Ból głowy na czubkumoże mieć różne przyczyny. Zwykle nie jest on jednak powodem poważnych chorób. Mimo to należy zawsze skontaktować się z lekarzem, jeśli czujemy niepokojące objawy.
Źródła:
https://www.medonet.pl/zdrowie,co-oznacza-bol-glowy-na-czubku-,artykul,1733097.html