To już kolejny raz, kiedy bierzemy pod nóż nowe technologie. Choć te zwykle mają ułatwiać nam życie, to nierzadko mają negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Wspominaliśmy już o FOMO, które wpływa na naszą psychikę. Przyszła pora na Syndrom SMS-owej szyi, której fizyczne objawy mogą szybko dać się we znaki.
Syndrom SMS-owej szyi – rozwój technologii
Rozwój technologiczny znacząco wpłyną na styl życia ludzi, nasze funkcjonowanie odmieniło się na dobre. Wraz ze zrywem cyfryzacji zmieniły się nasze przyzwyczajenia, które trzymają nas przed niebieskimi ekranami.
Korzystamy ze smartfonów niemal nieustannie, a najczęściej robimy to w nieodpowiedniej pozycji. Oczywiście nasze ciało po dłuższym czasie może „przyswoić” nieprawidłową pozę, ale ta nadal stanowi obciążenie dla układu ruchu. Syndrom SMS-owej szyi (Text Neck Syndrome) jest zespołem dolegliwości bólowych, które przytrafiają się osobom długotrwale korzystającym ze smartfonów, tabletów i komputerów.
Głowa dorosłego waży ok. 5 kg, gdy zajmujemy nieodpowiednią pozę nacisk na szyje jest jeszcze większy niż zwykle – to może być np. 12 kg.
Syndrom SMS-owej szyi – objawy
Jeśli zastanawiasz się, czy dotknął Cię syndrom SMS-owej szyi, to porównaj objawy:
- napięcie mięśni;
- uczucie mrowienia;
- sztywność karku;
- wdowi gard;
- drętwienie kończyn;
- problemy z swobodnym poruszaniem głową i szyją;
- bóle głowy;
- częste migreny.
Syndrom SMS-owej szyi – konsekwencje
Badania wskazują, że o Syndrom SMS-owej szyi można mówić jak o chorobie cywilizacyjnej XXI wieku.
Syndrom SMS-owej szyi prowadzi przede wszystkim do nawracających dolegliwości bólowych – bóli mięśni w okolicy karku i pleców. W efekcie schorzenie sprzyja powstaniu dyskopatii szyjnej. Oprócz tego ważnym aspektem są problemy ze wzrokiem – długotrwałe wpatrywanie się w ekrany smartfonów lub innych gadżetów sprawia, że wzrok bardzo się męczy. To z kolei prowadzi do nawracających bólów głowy, suchości oka itp.
Podsumowanie
Choć z pozoru Syndrom SMS-owej szyi może brzmieć trywialnie, to problem jest jak najbardziej poważny. Zła pozycja może mieć opłakane konsekwencje w dalszej perspektywie. Powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na postawę dzieci, które przecież jeszcze więcej czasu spędzają przed ekranami.
Źródła:
https://radioklinika.pl/smsowa-szyja-syndrom-grozny-dla-zdrowia/