W lecie zimne piwo cieszy się ogromną popularnością. Wiele słyszy się oczywiście o szkodliwym działaniu alkoholu, ale zastanawialiście się, czy piwo może dobrze działać na zdrowie? Odpowiadamy!
Piwo – co znajdziemy w środku?
Zacznijmy od tego, że piwo jest lekkostrawne, gdyż składa się głównie z wody, ziaren zbóż, drożdży i chmielu. Oprócz tego zawiera łatwo przyswajalny – pochodzący z łusek jęczmienia – krzem, błonnik i witaminy z grupy B: niacynę, folacynę, pirydoksynę i ryboflawinę.
Dodajmy jednak, że to w piwie niefiltrowany jest o wiele więcej niezbędnych witamin. W powszechnie dostępnych piwach są raczej śladowe ilości witamin, które nie zaspokajają naszych potrzeb.
W wyniku zawartości maltozy piwo ma wysoki indeks glikemiczny. Co za tym idzie – po wypiciu piwa szybko rośnie poziom cukru, i równie szybko spada.
Picie piwa działa na zdrowie?
Krąży wiele mitów na temat zdrowotnego działania piwa. Nie należy jednak ślepo wierzyć w każde z nich – piwo to nadal alkohol, pełny pustych kalorii. Ma ono jednak kilka pozytywnych działań. Wedle badań ekspertów piwo ma pozytywny wpływ na tkankę kostną i może być sposobem na zapobieganie osteoporozie.
Z badań przeprowadzonych we Włoszech wynika, że osoby pijące piwo są o 42 proc. mniej zagrożone zawałem serca.
Niskoprocentowe piwo może być zalecane (oczywiście w niewielkich ilościach) w leczeniu przewodu moczowego, w stanach przed– i pooperacyjnych pęcherzyka żółciowego, a także w celu zapobiegania kamieni nerkowych.
Piwo – nie tylko do picia
Piwo można nie tylko pić, sprawdzi się ono dobrze również w pielęgnacji ciała. Jak wykorzystać złocisty trunek? Można zrobić piwne spa, które świetnie wpłynie na skórę, poprawiając koloryt i elastyczność. Dla cery suchej dobrym rozwiązaniem są np. piwne maseczki i toniki.
Piwo dobrze sprawdzi się do mycia głowy, gdyż działa na włosy wzmacniająco i zmniejsza ryzyko przetłuszczania. Oprócz tego poprawia połysk i ułatwia układanie. Do jasnych włosów lepiej sprawdzi się jasne piwo, a do ciemnych – ciemne.
Podsumowanie
Piwo może dobrze działać na kości, nierzadko bywa też zalecane w leczeniu przewodu moczowego. Wykorzystuje się je również w pielęgnacji skóry oraz włosów. Pamiętajmy, że jest to jednak alkohol, który nie jest dla każdego – szczególnie powinny uważać osoby chore na cukrzycę i wrzody żołądka.