Toksoplazmoza jest chorobą zakaźną wywołaną przez pasożyta Toxoplasma gondii. Niestety nietrudno o zakażenie, które może być niezwykle poważne w sutkach. Czym grozi toksoplazmowa i jak ją leczyć? Wyjaśniamy.
Ciąża a toksoplazmoza – jak można się zarazić?
Toksoplazmoza jest najbardziej rozpowszechnioną chorobą pasożytniczą w Polsce. Oto w jaki sposób można się nią zarazić:
- połknięcie oocyst znajdujących się w środowisku zanieczyszczonym kocimi odchodami;
- transfuzja krwi zanieczyszczonej trofozoitami (postać larwalna);
- spożycie produktów spożywczych zakażonych odchodami kotów – szczególnie niebezpieczne są surowe mięsa;
- przeszczep narządów lub tkanek zarażonych gondii;
- kontakt z zainfekowanymi narzędziami chirurgicznymi.
Zakażenie w ciąży
Toksoplazmoza jest bardzo niebezpieczna dla kobiet w ciąży. Ryzyko przeniesienia choroby na płód wzrasta wraz z rozwojem ciąży. W I trymestrze ryzyko zakażenia wynosi ok. 15%, a w II trymestrze jest to już 30%-50%. W III trymestrze ryzyko wzrasta aż do 65%.
Ciąża a toksoplazmoza – konsekwencje zakażenia płodu
W przypadku, gdy do zakażenia dojdzie w I trymestrze ciąży, to zwykle konsekwencją jest poronienie, wewnątrzmaciczna śmierć płodu lub ciężkie zaburzenia neurologiczne u dziecka.
Zakażenie w II trymestrze skutkuje zapaleniem ośrodkowego układu nerwowego z bardzo poważnymi następstwami neurologicznymi. U zakażonego dziecka może rozwinąć się postać uogólniona lub narządowa toksoplazmozy. Najpoważniejszą konsekwencją zakażenia płodu jest opóźnienie rozwoju psychoruchowego oraz wodogłowie.
Ciąża a toksoplazmoza – rozpoznanie
W celu zdiagnozowania toksoplazmozy wykonuje się oznaczenie poziomu przeciwciał. Wykrycie przeciwciał z grupy IgM świadczy o pojawieniu się infekcji. Istotne jest również oznaczenie przeciwciał IgA – ich duży poziom jest oznaką świeżego zakażenia. U kobiet w ciąży oznacza się awidność przeciwciał IgG, czyli siłę wiązanie z antygenem. Jeśli poziom awidności jest niski, to mamy do czynienia z ostrą fazą toksoplazmozy. Wysoki poziom informuje o tym, że do zakażenia doszło na blisko 20 tygodni przed badaniem, zatem kobieta jest bezpieczna.
Ciąża a toksoplazmoza – leczenie
Do momentu potwierdzenia inwazji u płodu zapobiegawczo podaje się ciężarnej spiramycynę co 8 godzin. Jeśli badanie potwierdzi zakażenie u dziecka, to kobieta zaczyna przyjmować pirymetaminę z sulfadiazyną i kwasem foliowym do momentu zakończenia ciąży.
Podsumowanie
Toksoplazmoza jest niezwykle niebezpieczna dla kobiet w ciąży. W tym przypadku najlepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego też przed planowaną ciążą najlepiej zrobić badania w kierunku pasożyta. Zachowanie odpowiedniej diety i unikanie surowego, brudnego jedzenia również mogą pomóc ciężarnej.
Źródła:
https://www.doz.pl/czytelnia/a14155-Toksoplazmoza_w_ciazy__czym_grozi_jak_ja_leczyc_jak_jej_uniknac
https://www.gyncentrum.pl/blog/pl/toksoplazmoza-w-ciazy