Zapewne każdy z nas wie, jak to jest mieć złamane serce z powodu nieudanej miłości. Ale czy złamane serce faktycznie może boleć, tak fizycznie? Okazuje się, że tak. Czym jest zatem syndrom złamanego serca? Odpowiadamy.
Zespół złamanego serca – czym jest?
Syndrom złamanego serca klasyfikowany jest jako kardiomiopatia. Nazywa się go również zespołem takotsubo. To grupa objawów spowodowanych czasowym zaburzeniem czynności skurczowej lewej komory serca. Do najbardziej narażonej grupy należą kobiety po 60 roku życia.
Zespół złamanego serca – przyczyny
Niestety mechanizm tego schorzenia nie jest do końca znany. Do najbardziej prawdopodobnej przyczyny należy reakcja biochemiczna. Na tę reakcję wpływają niesprawne mikrokrążenie wieńcowe oraz wpływ katecholamin na mięsień sercowy. Czynnikami, które wyzwalają syndrom, mogą być trudne sytuację życiowe: śmierć bliskiej osoby, kłopoty finansowe, rozstanie itd.
Zespół złamanego serca – objawy
Objawy syndromu złamanego serca mogą przypominać atak serca lub ostrego zespołu wieńcowego.
Do najczęstszych objawów należą:
- ostry ból w klatce piersiowej,
- kołatanie serca,
- duszności,
- nudności i wymioty,
- omdlenia.
Nigdy nie należy bagatelizować objawów zespołu takotsubo. Lekceważenie może doprowadzić do powikłań, takich jak zatrzymanie krążenia i wstrząs kardiogenny.
Leczenie – kardiomiopatii
Syndrom złamanego serca leczy się objawowo z użyciem środków farmakologicznych. Stosuje się betablokery, a także inhibitory konwertazy angiotensyny. W sytuacji wystąpienia obrzęku płuc lub zastoinowej niewydolności mięśnia sercowego, należy wdrożyć diuretyki (leki moczopędne).
Podsumowanie
Rokowania osób cierpiących na zespół takotsubo są bardzo dobre. Ponad 90% pacjentów wraca do pełnej sprawności po kilku tygodniach od zdarzenia. Nie należy jednak ignorować objawów, tylko odpowiednio na nie reagować.