Jesteś świadkiem przemocy wobec dziecka? Wiele osób nie wie, co w takiej sytuacji robić. Najgorszym, co można zrobić, to być obojętnym na krzywdę. Podpowiadamy, co robić w takiej sytuacji.
Przemoc wobec dziecka a prawo
W Polsce obowiązuje prawny zakaz stosowania przemocy wobec dzieci. Zaznaczmy, że odnosi się to również do popularnych „klapsów”, które niestety nadal są stosowane przez wielu rodziców. Każde działanie, kiedy rodzic stosuje przemoc wobec dziecka, jest karane.
Popularny „zwykły klaps” również jest formą przemocy wobec dziecka. Takie postępowanie sprawia, że dziecko czuje się upokorzone i zdezorientowane. Przemoc nie uczy dziecka niczego, a jedynie odbiera poczucie bezpieczeństwa, wpływa poważnie na zdrowie psychiczne dziecka i przynosi konsekwencje w dalszym życiu.
Przemoc wobec dziecka – jak reagować?
Nierzadko osoby trzecie są świadkami przemocy wobec dzieci. Takie sytuacje szokują, często wywołują dezorientację, przez co w konsekwencji nie reagujemy. Należy jednak reagować na nieprawidłowe zachowania. Nie pozostawiajmy obojętni, nasza pomoc może wpłynąć na sytuację dziecka, które jest ofiarą.
Czasami wystarczy złapanie kontaktu wzrokowego, który daje oprawcom sygnał, że jesteśmy świadkami przemocy. Nie musimy też od razu krytykować i atakować rodzica, spróbujmy załagodzić sytuację. Jeśli rodzic jest zły, krzyczy na dziecko i szarpie je, warto podejść i spokojnie zapytać, co się dzieje. Pamiętajmy jednak, że jeśli życie dziecka jest zagrożone, to bezzwłocznie musimy wezwać policję.
Przemoc wobec dzieci – rodzice
Prawda jest taka, że rodzice, którzy uciekają się do przemocy, sami potrzebują pomocy. To najpewniej osoby nieznające innej metody wychowawczej, może same doświadczyły przemocy w dzieciństwie i powielają znany i niezdrowy schemat. Warto z takimi osobami porozmawiać i zasugerować specjalistyczną pomoc.
Reakcja na regularne ataki
W przypadku, gdy jesteśmy świadkami regularnej przemocy wobec dziecka, należy zawiadomić odpowiednie służby. Oznaki przemocy to nie tylko krzyki, np. z sąsiedniego mieszkania, ale i siniaki i/lub niepokojące zachowanie dziecka.Nie możemy pozostać obojętni na takie traktowanie dzieci. W takich sytuacjach zgłośmy sprawę do przedszkola lub szkoły, możemy również skorzystać z Telefonu dla Rodziców i Nauczycieli w prawie Bezpieczeństwa Dzieci:800 100 100
Podsumowanie
Młodsze dzieci nie są w stanie same sobie pomóc, nie potrafią przeciwstawić się rodzicom. Tym samym tak istotne jest to, żeby świadkowie takich zachowań reagowali, a jeśli to konieczne, to wzywali odpowiednie służby. Obojętność wobec krzywdy dziecka jest najgorszym z możliwych sposobów reakcji.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Indywidualne pakiety dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.