Social media stały się dziś niemal centrum naszego istnienia. Wiele osób nie wyobraża sobie codzienności bez Instagrama i Facebooka, co staje się coraz większym problemem. Zastanawiałeś się kiedyś, ile bodźców dostarczasz swojemu mózgowi? Czym jest FOMO i JOMO? Odpowiadamy.
FOMO – co to takiego?
FOMO to skrót od Fear of The Missing, i oznacza dokładnie strach przed ominięciem informacji. W dobie cyfryzacji jesteśmy ciągle bombardowani informacjami – ciągle otrzymujemy powiadomienia, wiadomości, na które reaguje nasz mózgu. Według raportu WDIB UW 16% internautów odczuwa wysoki poziom FOMO, a 67% odczuwa średni poziom FOMO[i].
FOMO – objawy
Syndrom FOMO to przede wszystkim lęk, który osoba chora odczuwa, kiedy jest „odłączona” od Internetu. Do objawów zaliczymy również:
- częste, nerwowe zerkanie na telefon;
- wysoka potrzeba dzielenia się wszystkim w Internecie.
FOMO może okazać się niestety dużym problemem dla danej osoby. Jeżeli czujemy, że nie jesteśmy w stanie zapanować nad lęki, to warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty.
JOMO – czym jest?
JOMO, to właśnie Joy of Missing Out, czyli właśnie przeciwieństwo FOMO. Social media niestety wpływają znacząco na nasze życie i czasami nie sposób się od nich odciąć, ale może w tym pomóc JOMO. Trend ten wiąże się z radością, zadowoleniem, a przede wszystkim ulgą od bodźców i informacji. „Odcięcie się” od Internetu pozwala skupić się na sobie i oddać się swoim potrzebom. JOMO nie wiąże się z całkowitym odcięciem od świata, chodzi o to, że nie musimy być zawsze „na bieżąco”.
JOMO pozytywnie wpływa na naszą psychikę, pozwala zachować spokój i wyciszyć się, dlatego też warto zainteresować się tym trendem.
Podsumowanie
Internet przyczynił się do rozwoju wielu schorzeń – jednym z nich jest właśnie FOMO. Strach przed ominięciem informacji staje się coraz większym problemem, szczególnie wśród młodzieży. Odpowiedzią na FOMO jest właśnie JOMO, które pozwala cieszyć się wolnością od informacji i zbędnych bodźców.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Indywidualne pakiety dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Źródła:
https://igimag.pl/2018/08/fomo-czy-jomo-tylko-spokoj-moze-nas-uratowac/
https://avigon.pl/obszary-wsparcia/fomo-fear-missing-out
https://www.wdib.uw.edu.pl/images/fomo2021.pdf
[i] https://www.wdib.uw.edu.pl/images/fomo2021.pdf