Lato rozpoczęło się w Polsce na dobre, o czym nie dają nam zapomnieć ciepłe promienie słońca. Wybywamy z domu, by w końcu zażyć witaminy D i spędzić czas na świeżym powietrzu. Nie zapominajmy jednak, że słońce może mieć negatywny wpływ na naszą skórę. Jakich chorób skóry możemy doświadczyć wskutek nadmiernej ekspozycji na słońce?
Choroby skóry – działanie fal
Promieniowanie ultrafioletowe (zakres fal) może wywołać np. niegroźne schorzenia, takie jak:
- wielopostaciowe osutki świetlne;
- odczyny fototoksyczne i fotoalergiczne;
- pokrzywkę świetlną.
Oprócz tego niestety promieniowanie słoneczne może być przyczyną nowotworów skóry.
Choroby skóry – osutki świetlne
To jedno z najczęstszych schorzeń, któremu winne są promienie słoneczne. Wielopostaciowe osutki świetlne, jak sama nazwa wskazuje, mogą przyjmować przeróżną formę – rumienia, grudek, pęcherzyków. Zwykle są one zlokalizowane na dekolcie, szyi, ramionach i rękach, co ciekawe rzadko pojawiają się na twarzy. Czasami osutkom może towarzyszyć swędzenie. Znikają one samoistnie i nie pozostawiają blizn.
Odczyny fototoksyczne i fotoalergiczne.
Odczyny fototoksyczne i fotoalergiczne to choroby, które wiążą się nie tylko z działaniem promieni słonecznych, ale i z dodatkowymi czynnikami egzogennymi – pochodzącymi spoza organizmu. występują one zwykle na szyi, dekolcie, ramionach i karku.
Częściej spotykany jest odczyn fototoksyczny, który charakteryzuje się szybkim rozwojem zmian skórnych. Przypomina on oparzenie słoneczne, czyli pojawia się zaczerwienienie i pęcherze. Po odczynie na skórze bardzo często pozostają przebarwienia.
Odczyny fotoalergiczne pojawiają się po kontakcie z substancją fotouczulającą i słońcem. Mogą one występować nie tylko na odsłoniętych miejscach ciała, ale i na tych dobrze zasłoniętych. Zmiany przybierają postać grudek, którym towarzyszy świąd.
Choroby skóry – pokrzywka świetlna
Za powstanie pokrzywki są odpowiedzialne nie tylko promienie ultrafioletowe, ale i pokarmy i/lub alergeny. Do charakterystycznych objawów pokrzywki zaliczamy bąble, który przypominają te powstałe wskutek oparzenia pokrzywą. Niestety pokrzywce towarzyszy również świąd. Bąble znajdują się głównie na dekolcie i ramionach.
Rak podstawnokomórkowy skóry
Nowotwór złośliwy, którego rokowania są dość dobre – rzadko stwierdza się przerzuty do innych narządów. Najczęściej dotyka on osoby starsze, dając charakterystyczne objawy uniesionych zmian skórnych – czasem pokrytych strupem i owrzodzeniem. Zmiany zwykle lokalizują się na skórze głowy i szyi.
Choroby skóry – czerniak
Czerniak to zdecydowanie jeden z najzłośliwszych nowotworów skóry. Zazwyczaj przyjmuje on postać ciemnego znamienia, które ma następujące cechy:
- nierówny brzeg;
- nieregularny kształt;
- świąd;
- jaśniejsze i ciemniejsze elementy w jednym pieprzyku.
Istotne jest szybkie rozpoznanie choroby i wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Podsumowanie
Promienie słońca nierzadko otulają nasze ciała w wakacyjne dnie, co przynosi wiele przyjemności. Nie zapominajmy jednak, że promienie ultrafioletowe przy długotrwałej ekspozycji mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie.
*Zatroszcz się w wakacje o siebie i swoich bliskich. Indywidualne pakiety medyczne zapewnią Ci bezpieczeństwo i kompleksową opiekę medyczną.
Źródła:
https://gemini.pl/poradnik/artykul/choroby-skory-wywolywane-przez-slonce/