Rodzicielstwo to nie lada wyzwanie, które czasami może nas przerosnąć. Okazuje się, że w Polsce mamy najwyższy średni wynik wypalenia rodzicielskiego. Dlaczego to właśnie my cierpimy jak nikt inny? Jakie są objawy wypalenia rodzicielskiego i kogo najczęściej dotyka?
Wypalenie rodzicielskie – co to takiego?
Wypalenie rodzicielskie jako pojęcie załamania satysfakcji i kompetencji w roli matki i ojca zostało pierwszy raz użyte w 1983 r.
Diagnozuje się je poprzez 23 pytania, które oscylują wokół czterech głównych przejawów:
- Wyczerpania emocjonalnego – 9 pytań, np. Czy bycie rodzicem cię wykańcza?;
- Poczucia kompromitacji – 6 pytań, np. Nie jestem tym samym rodzicem, co kiedyś;
- Utraty przyjemności z bycia rodzicem, poczucie, że bycie z dziećmi już nie cieszy – 5 pytań;
- Emocjonalnego dystansowania się – 3 pytania;
Wypalenie rodzicielskie – kogo dotyka najczęściej?
Według ostatnich badań wyższe wypalenie rodzicielskie dotyka:
- młodych rodziców;
- małe rodziny;
- matki (w porównaniu z ojcami);
- niepełne rodziny (samotny rodzic).
Podczas polskich badań powiązano również wypalenie rodzicielskie z niższą inteligencją emocjonalną, wyższym neurotyzmem, mniejszą satysfakcją z małżeństwa i niezdrowym perfekcjonizmem.
Wypalenie rodzicielskie – rodzic perfekcyjny
W ostanich latach, szczególnie na Zachodzie, wykształcił się silny kult idealnego rodzicielstwa. Presja zadbania w jak najlepszy sposób o dzieci – bez popełniania żadnych błędów – jest naprawdę spora. Oczekiwania wobec rodziców stale rosną, co nierzadko prowadzi do frustracji i emocjonalnych kryzysów. A przecież bycie idealnym jest nieosiągalne.
Profesor Moira Mikolajczyk z Katolickiego Uniwersytetu Lowanium w Belgii przekonuje, że jeśli za bardzo się staramy, to w końcu zaczniemy robić to, czego nie należy. W tym przypadku możemy osiągnąć negatywny efekt, który zaszkodzi i rodzicom, i dzieciom.
Wypalenie rodzicielskie – kult indywidualizmu
Kultura indywidualności opisuje więzi społeczne, które są na tyle rozluźnione, że jednostka ma poczucie odpowiedzialności tylko za siebie i najbliższych członków rodziny. Samotny rodzic żyje w osamotnieniu, bez wsparcia i z poczuciem, że musi się sam ze wszystkim uporać.
Wypalenie rodzicielskie – jak sobie z nim radzić?
Co możemy zrobić, gdy dopadnie nas wypalenie rodzicielskie? Niestety nie możemy wziąć urlopu lub tymczasowo zrezygnować z rodzicielstwa. Najlepszym rozwiązaniem będzie psychoterapia. Oczywiście odpoczynek i wyznaczenie czasu dla samego siebie, zaangażowanie drugiego rodzica (jeśli tylko jeden jest aktywny) również pomogą. Niemniej pomoc specjalisty jest w tym temacie nieoceniona.
Podsumowanie
Wypalenie rodzicielskie staje się coraz powszechniejszym problemem – szczególnie wśród młodych i/lub samotnych rodziców. Poczucie niespełnienia, porażki i wyczerpania emocjonalnego bardzo często towarzyszy takim rodzinom. Polska niestety przoduje w rankingu na najbardziej wypalonych rodziców, dlatego też walczmy z tym i sięgajmy po pomoc specjalistów.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Indywidualne pakiety dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Źródła:
https://portal.librus.pl/rodzina/artykuly/wypalenie-rodzicielskie-sprawdz-czy-ciebie-dotyczy