Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii, dlatego też z tej okazji przybliżymy Wam temat tranzycji. Niestety współcześnie zagadnienie tożsamości półciowej wciąż spotyka się z brakiem tolerancji i niezrozumienia. Przygotowaliśmy dla Was artykuł poświęcony tranzycji, aby lepiej zrozumieć te istotną kwestię.
Tranzycja, czyli korekta płci
Niestety bardzo często słyszymy wyrażenie zmiana płci, które jest błędne i krzywdzące. Określenie zmiana niepoprawnie wskazuje na zmianę z jednej płci na drugą, co nie ma odniesienia do osób transpłciowych. W takiej sytuacji mówi się o korekcie płci, gdyż osoby transpłciowe w momencie urodzenia mają przypisana płeć niezgodną ze swoim poczuciem płciowości. Zatem tranzycja to korekta płci, a nie zmiana.
Warto na początku wspomnieć również o dysforii płciowej, której doświadczają osoby transpłciowe. W sporym uproszczeniu można to opisać jako uwięzienie we własnym ciele. Dysforia związana jest z cierpieniem, dyskomfortemi poczuciem rozbieżności pomiędzy naszą płcią, którą odczuwamy a tą narzuconą odgórnie i nietrafnie.
Trancyzja – jak to wygląda w Polsce?
Terapia hormonalna, jak sama nazwa wskazuje, polega na przyjmowaniu hormonów. Wobec tego rodzaju terpaii oczekuje się różnych efektów – jak najwyższego stopnia maskulinizacji lub feminizacji. Podjęcie terapii hormonalnej możliwe jest przy spełnieniu określonych kryteriów:
- utrzymująca się i udokumentowana dysforia płciowa;
- świadoma zgoda pacjenta;
- ustosunkowanie się do zaburzeń psychicznych (jeśli te wystepują u danego pacjenta) nim podejmie się terapie hormonalną.
W przypadku tranzycji w kierunku maskulinistycznym oczekuje się nastepujących zmian:
- obniżenie głosu;
- powiększenie łechtaczki;
- pojawienie się owłosienia w okolicy twarzy i pozostałych części ciała;
- zatrzymanie miesiączkowania;
- zanik tkanki gruczołów piersiowych;
- zwiększony poziom libido
Zmiany w przypadku tranzycji w kierunku kobiecym:
- rozwój gruczołów piersiowych;
- zmniejszenie częstotliwości spontanicznych erekcji;
- obniżenie libido;
- zmniejszenie objetości jąder.
Nie zapominajmy, że pojawienie się wymienionych zmian jest często kwestią indywidualną i może przebiegać w różny sposób i w różnym czasie.
Tranzycja – terapia komunikacyjna
Wielu specjalistów opowiada się za tym, że istotnym elementem tranzycji jest terapia komunikacyjna. Mowa w tym przypadku o komunikacji niewerbalnej, czyli tej związanej z gestami, mimiką twarzy, postawą. Taka terapia może pomóc w niwelowaniu dysforii płciowej.
Tranzycja – zabiegi chirurgiczne
Operacje, które mają na celu korektę narządów płciowych sa niezwykle ważnym elementem procesu tranzycji. Oczywiście nie sa one obowiązkowe. Każda osoba transpłciowa ma wybór i jeżeli satysfakcjonuje ją tylko terapia hormonalna, to nie musi decydować się na operację.
Wiele opinii wskazuje na to, że operacja pozytywnie wpływa na samopoczucie, na życie seksualne i odczucia estetyczne danej osoby – jak już podkreślilismy operacja to kwetia indywidualna.
W przypadku tranzycji w kierunku kobiecym wyrózniamy nastepujące zabiegi chirurgiczne:
- waginoplastyka, klitoroplastyka, wulwoplastyka;
- mammoplastyka;
- lipofilling – przeszczep tkanki tłuszczowej;
- niwelowanie widoczności „jabłka adama”;
Zabiegi w tranzycji o kierunku męskim:
- histerektomia – usunięcie macicy;
- owariektomia – usunięcie jajników;
- mastektomia;
- proteza prącia.
Podsumowanie
W dniu taki jak Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii należy budować świadomośc wśród ludzi na temat tożsamości płciowej. Tranzycja to złożony i nierzadko trudny proces, który pozwala osobom transpłciowym na pokochanie swojego ciała. Pamietajmy, że dysforia płciowa wiąże się z okropnym cierpieniem, dlatego należy wspierać osoby transpłciowe, a nie je wykluczać.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Indywidualne pakiety dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.