Nie od dziś wiadomo, że każdy z nas postrzega świat w inny sposób. Osoby Wysoko Wrażliwe doświadczają otoczenia zgoła inaczej. Odbierają więcej bodźców, a ich odczucia się intensywniejsze w porównaniu od innych. Co dokładnie charakteryzuje WWO?
Osoba Wysoko Wrażliwa – kim jest?
Na wstępie zaznaczmy, że WWO nie jest chorobą psychiczną ani żadną nieprawidłowością. To po prostu wrodzona i dziedziczna cecha osobowości. WWO dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn – ok. 20% populacji cechują wzmożona wrażliwość.
Osoba Wysoko Wrażliwa – jaka dokładnie?
To, co charakteryzuje Osoby Wysoko Wrażliwe, to większa czułość na różne doświadczenia. WWO wyróżnia większa reaktywność na emocjonalną, fizyczną i sensoryczną. Takich ludzi opisuje się za pomocą czterech kluczowych aspektów zachowania, czyli DOES.
WWO – objawy
Objawy WWO obrazuje najlepiej koncepcja DOES:
- D – depth of processing – głębokość przetwarzania. Wiąże się z analizowaniem doświadczeń i natręctwem myśli. Ciągłe powracanie do sytuacji z przeszłości może generować negatywne emocje u takich osób. Oprócz tego może prowadzić do obsesji i niepokoju.
- O – overstimulation – przestymulowanie, łatwość ulegania przestymulowaniu. Może pojawić się dyskomfort z powodu nadmiernej stymulacji wzorku, słuchu, węchu, dotyku;
- E – emotional reactivity and empathy – emocjonalna reaktywność i empatia. Wiąże się to z przeżywaniem uczyć innych ludzi (może prowadzić do wyczerpania psychicznego). Oprócz tego z lepszym odbiorem komunikatu i „czytaniem” ludzi;
- S – sensitive – wyczulenie na subtelność.
WWO – jak sobie radzić?
Życie wielu ludzi na ogół jest stresujące, ale w przypadku WWO jest to znacznie nasilone. Współczesne uwarunkowania nie ułatwiają sprawy, czemu winna jest technologia i wszechobecny kult informacji.
Sposobem na radzenie sobie z objawami może być:
- unikanie udziału w imprezach, masowych, głośnych wydarzeniach;
- redukowanie stresu za pomocą przyjemnych aktywności;
- unikanie ludzi, którzy wzbudzają w nas negatywne myśli.
Podsumowanie
Osoby Wysoko Wrażliwe charakteryzują się głębią emocji i doświadczeń — są niezwykle czułe i empatyczne. Choć WWO dotyczy mniejszości, to z pewnością każdy z Was ma w swoim otoczeniu taką osobę. Pamiętajmy, że nie jest to choroba, a osobowość, z którą się rodzimy.
Źródła:
https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/osoby-wysoko-wrazliwe-na-czym-polega-ich-wyjatkowosc/
https://www.medonet.pl/psyche,7-objawow–ze-jestes-wwo,artykul,22096397.html
https://www.hellozdrowie.pl/wysoka-wrazliwosc-zwieksza-sklonnosc-do-silnego-przezywania-stresu/