4 maja obchodzimy Światowy Dzień Astmy, dlatego też chcemy przyblizyć wam temat tej choroby. Choć smiało można rzecz, że jest to dość znana choroba, to warto pochylić się nad nią dokładnie. Nie każdy przecież musi pamiętać, jakie daje objawy oraz jakie są jej przyczyny.
Astma – czym jest?
Astma to przewlekła choroba, którą charakteryzują zapalenia w obrębie oskrzeli oraz zmienne nasilenie objawów. Niestety nie ma jednego określonego schematu astmy – każdy chory reaguje w inny sposób. Co ważne, wyzwalacze astmy sprawiają, ze mięśnie wokół dróg oddechowych napinają się, tym samym stają się weższe.
Astma towarzyszy choremu przez całe życie – może ulec poprawie lub całkowicie zniknąć. Ale nawet jeśli zniknie, może powrócić pod wpływem kontaktu z określonymi wyzwalaczami.
Astma – przyczyny
Niestety dokładne przyczyny astmy nie są znane, choć często za winnych uważa się genetykę oraz zanieczyszczenia porwietrza.
Do grup ryzyka często zalicza się osoby cierpiące na różne alergie, takie jak:
- egzema,
- katar sienny,
- alergia pokarmowa.
Narażanie dziecka na dym tytoniowy i palenie w czasie ciąży zwiększają ryzyko wystapienia u dziecka astmy.
Do wyzwalaczy astmy zaliczymy również infekcje, przeziębienie, grypę i alergię na pyłki roztocza i sierść.
Astma – objawy
Do typowych objawów astmy zaliczymy:
- kaszel,
- świszczący oddech,
- duszności,
- ból w klatce piersiowej.
Rzecz jasna, nie każda osoba doswiadcza tych samych objawów. Mogą się one różnić w zależności od ataku astmy. Niektóre osoby mogą również doświadczyć ataku astmy tylko w czasie ćwiczeń bądź wraz z infekcją wirusową.
Ataki astmy trwają zwykle od kilku minut do kilku godzin, jeśli mają łagodny przebieg.
Astma – leczenie
Ważną częścią diagnozowania astmy są badania fizyklane. Wyróżnia się kilka testów czynnościowych płuc, które potwierdzają wystepowanie choroby. W przypadku, gdy pojawia sie podejrzenie astmy na tle alergicznym, lekarz zleca również wykonanie testów alergicznych.
W leczeniu astmy wykorzystuje się leki:
- podtrzymujące – kontroluja przebieg choroby. Należą do nich sterydy wziewne długodziałające β2-mimetyki, tiotropium, leki przeciwleukotrienowe;
- doraźne – krótkotrwale stosowane, do nagłego skurczu oskrzeli i napadu duszności.
Leki długotrwałej kontroli przyjmuje się codziennie, w celu zapobiegania objawom i atakom.
Podsumowanie
Astma to dość popularna choroba, która dotyka dzieci i dorosłych. Może zostać uśpiona, ale może pojawić się nawet po długim czasie na skutek określonych wyzwalaczy. Choć jej przyczyny nie są znane, to podejrzewa się genetykę.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Indywidualne pakiety dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Źródła:
https://www.nowafarmacja.pl/blog/astma-przyczyny-objawy-i-leczenie
https://www.doz.pl/czytelnia/a15917-Astma__przyczyny_objawy_leczenie_astmy_oskrzelowej