Paracetamol to bezwątpienia najpopularniejszy lek przeciwbólowy. Choć zwykle pomocny, czasem może nam zaszkodzić. Pacjenci często nie czekają aż lek zacznie działać, tylko sięgają po kolejne tabletki. Takie praktyki mogą mieć niegatywne konsekwencjie dla naszego zdrowia. Co nam grozi, jeśli zaczniemy nadużywac paracetamolu?
Paracetamol – co to za lek?
To organiczny związek chemiczny – pochodna acetanilidu. Wykazuje właściwości przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, ale nie działa przeciwzapalnie i nie wpływa na proces krzepnięcia krwi.
Paracetamol powinien być zażywany doraźnie. Należy po niego sięgać w określonym czasie, stosując się do zaleceń lekarza (bądź zaleceń z ulotki). Złe dawkowanie leków przeciwbólowych może wywoływać skutki uboczne.
Nadużywanie paracetamolu – konsekwencje
Złe dawkowanie leku prowadzi do wielu nieprzyjemnych objawów. Skutkami niewłaściwego stosowania leku mogą być:
- zaparcia,
- wymioty i nudności,
- zawroty głowy,
- nadmierna potliwość,
- zaburzenia mowy,
- uczucie mrowienia dłoni i stóp.
Osoby nadużywające paracetamolu z powodu bólu głowy mogą doświadczyć polekowego bólu głowy. Takie objawy nazywa się bólem głowy z odbicia.
Nadużywanie paracetamolu – przedawkowanie
Zbyt częste i nieprawidłowe przyjmowanie leków przeciwbólowych może prowadzić do przedawkowania. Konsekwencją są objawy, takie jak:
- utrata przytomności,
- problemy z oddychaniem,
- spadek temperatury ciała,
- śpiączka,
- uszkodzenie mózgu,
- zgon.
Nadużywanie paracetamolu – toksyczność
Nadużywanie paracetamolu działa toksycznie na narządy, takie jak:
- nerki – może prowadzić do niewydolności nerek;
- trzustka – toksyczne krwotoczne zapalenie trzustki.
Paracetamol w nadmiernych ilościach może prowadzić do uszkodzenia mieśnia sercowego, zaburzeń rytmu serca i krwawienia podwsierdzowego.
Pomoc w zatruciu paracetamolem
Najczęściej stosowaną metodą jest płukanie żołądka. Jest jednak skuteczne, jeśli zostanie wykonane do godziny od przyjęcia toksycznej dawki. Metoda polega na wprowadzeniu do żołądka przewodu i wielokrotnym płukaniu wodą.
Kolejną metoda jest podanie węgla aktywowanego. Trzeba to jednak zrobić w ciągu czterech godzin od zażycia toksycznej dawki.
Do zneutralizowania toksycznych skutków przedawkowania, stosuje się również N-acetylocysteina lub metioninę.
Podsumowanie
Nadużywanie paracetamolu prowadzi do wielu szkodliwych skutków. Nieodpowiednie przyjmowanie leku może zakończyć się nawet przedawkowaniem. Dlatego też lek powinien być przyjmowany wedle zaleceń lekarza bądź według wytycznych z ulotki. W innym wypadku może czekać nas płukanie żołądka albo przyjmowanie odtrutki.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Indywidualne pakiety dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Źródła:
https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/zatrucia,zatrucia-paracetamolem,artykul,1577735.html