Wytrysk nasienia z męskiego członka w wyniku orgazmu jest nazywany ejakulacją. Może on się pojawiać nie tylko wskutek stymulacji seksualnej, ale i spontanicznie podczas snu (polucja/zmaza nocna). Zdarzają się jednak zaburzenia ejakulacji, na które musimy zwrócić uwagę.
Ejakulacja – podniecenie i orgazm
Ejakulacje poprzedza podniecenie seksualne, którego konsekwencją jest wzwód prącia. Pamiętajmy jednak, że nie każde podniecenie i erekcja muszą prowadzić do ejakulacji! Stymulacja prącia w trakcie masturbacji lub stosunku seksualnego – waginalnego, oralnego, analnego lub w inny sposób, zapewnia bodźce, które doprowadzają do ejakulacji.
Długa stymulacja i towarzyszące bodźce mogą prowadzić do wytwarzania preejakulatu. Jest to płyn, który pomaga w wykonywaniu ruchów frykcyjnych i zapewnia plemnikom lepsze środowisko w cewce moczowej.
Ejakulacja a korzyści zdrowotne
Na co dzień nie wszyscy się pewnie zastanawiają, jakie pozytywne korzyści płyną z ejakulacji. Niemniej możemy wyróżnić kilka pozytywnych czynników:
- Niższe ciśnienie krwi;
- Lepsze relacje;
- Obniżony stres, podniesienie dopaminy, tym samym przyjemność i satysfakcja;
- Lepszy sen;
- Zwiększona odporność;
- Zmniejszone ryzyko chorób serca.
Zaburzenia ejakulacji
Ejakulacja może przerodzić się w problem, jeżeli partnerzy doznają cierpienia z powodu czasu utajnienia wytrysku. Do głównych problemów należy zaliczyć: przedwczesną ejakulację, opóźnioną ejakulację i wsteczną.
Ejakulacja – przedwczesny wytrysk
Ma miejsce, gdy mężczyzna ejakuluje zbyt szybko od rozpoczęcie stosunku – zazwyczaj 30 sekund od rozpoczęcia aktu seksualnego. Przyczyniają się do tego problemy w związku, stres, lęk, a także depresja. Problemy z prostatą lub tarczycą nierzadko są odpowiedzialne za przedwczesny wytrysk.
Na przyczyny psychologiczne może zadziałać terapia, w przypadku tych fizycznych może sięgnąć po maści zmniejszające wrażliwość lub viagrę.
Opóźniona ejakulacja
Mężczyzna doświadcza długiego opóźnienia ejakulacji podczas zbliżenia seksualnego. Czasami zdarza się, że nie może w ogóle osiągnąć ejakulacji mimo erekcji.
Za opóźniony wytrysk odpowiedzialne mogą być:
- Cukrzyca;
- Stwardnienie rozsiane;
- Operacje gruczołu krokowego,
- Operacje pęcherza;
- Zaawansowany wiek,
- Leki przeciwdepresyjne;
- Leki na nadciśnienie
- Trauma seksualna;
- Depresja;
- Stres.
Pomocy należy szukać u specjalistów, którzy znajdą przyczynę problemu i zalecą odpowiednie leczenie.
Ejakulacja wsteczna
Jest to zaburzenie, które występuje stosunkowo rzadko w porównaniu do wyżej wymienionych. Jak wskazuje nazwa, jest to stan, który charakteryzuje się cofaniem nasienia – sperma cofa się w stronę pęcherza. Charakterystycznym objawem jest mętny mocz uwalniany po stosunku seksualnym.
Nie jest to stan, który zakłóca przyjemność ze zbliżenia seksualnego. Ponadto nie wpływa negatywnie na zdrowie. Niemniej powoduje bezpłodność.
Podsumowanie
Ejakulacja to nic innego jak wytrysk, wyrzut nasienia z cewki moczowej wskutek stymulacji prącia. Niesie ona za sobą kilka korzyści, które pozytywnie wpływają na zdrowie. Niektórzy mężczyźni mogą cierpieć na zaburzenia ejakulacji, dlatego tez nie powinni ignorować niepokojących sygnałów.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Indywidualne pakiety dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.