Nasz organizm zawsze daje nam sygnały, że coś jest nie tak. W przypadku niedoboru żelaza oznaki zwykle są mało wyraźne i nieoczywiste – możemy myśleć, że to symptomy jakiegoś innego schorzenia. Jako że niedobór żelaza pojawia się dość często, to warto wiedzieć, jakie oznaki na niego wskazują. Po czym poznać niedobór żelaza?
Niedobór żelaza – przyczyny
Tytułem wstępu zacznijmy od przyczyn niedoboru żelaza. Winowajcą może być nieodpowiednia dieta, która jest uboga w produkty zawierające żelazo. Do przyczyn zaliczymy także zapalne choroby jelit, chorobę wrzodową żołądka, dializy nerek, przyjmowanie leków obniżających ciśnienie krwi oraz antybiotyki.
Do najpoważniejszych skutków niedoboru żelaza należy anemia.
Niedobór żelaza – blada skóra i śluzówki
Jednym z typowych objawów niedoboru żelaza jest bladość śluzówek na wewnętrznej stronie dolnych powiek, a dodatkowo blada cera. Przyczyną jest niski poziom czerwonych krwinek.
Niedobór żelaza – zmęczenie i brak koncentracji
Zmęczenie i problemy z koncentracją to charakterystyczne oznaki niedoboru żelaza, które pojawiają się zdecydowanie najczęściej. To konsekwencja małej ilości hemoglobiny – tkanki i mięśnie nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu. W takiej sytuacji serce pracuje o wiele ciężej, gdyż próbuje zrównoważyć dysproporcje w organizmie.
Niedobór żelaza — zadyszka
Przy niedoborze żelaza zadyszka i duszności pojawiają się dość często. Dlaczego? Podczas nawet drobnego wysiłku musimy oddychać znacznie szybciej, by dostarczyć do mięśni więcej tlenu. Dlatego też nie powinniśmy tego zrzucać na słaba kondycję, tylko zainteresować się swoim żelazem.
Niedobór żelaza – bóle i zawroty głowy
Lekkie niedotlenienie struktur mózgu, które jest spowodowane niską ilością czerwonych krwinek, może wywoływać bóle głowy. Pacjenci często skarżą się również na towarzyszące zawroty głowy.
Niedobór żelaza – obrzęk języka i spierzchnięte usta
Niedobór żelaza może sygnalizować również obrzęk języka i towarzyszący mu ból. Oprócz tego należy zwrócić uwagę na zmiany w odczuwaniu smaku, pęknięcia w kącikach ust, czy zmiany odcienia języka. Wszystkie te zmiany mogą być oznaką niedoboru żelaza.
Niedobór żelaza – wypadanie włosów
Jeśli doświadczasz uporczywego wypadania włosów, suchości skóry i łamania paznokci, to znak, że Twój organizm potrzebuje więcej żelaza.
Niedobór żelaza – nadmierne pragnienie
Jako że organizm ma deficyt żelaza, może tracić też inne składniki mineralne, a ich brak musi uzupełnić chęcią płynów. Dlatego też nadmierne pragnienie jest często sygnałem od organizmu, że brakuje odpowiedniej ilości żelaza.
Niedobór żelaza – skłonność do infekcji
Nawracające infekcje i częste przeziębienia mogą być również przyczyną niedoboru żelaza. Ten pierwiastek jest niezwykle istotny dla układu immunologicznego – bierze udział w wytwarzaniu przeciwciał i odpowiada za prawidłową pracę śledziony.
Jeśli często chorujesz i doświadczasz wspomnianych wyżej oznak niedoboru żelaza, to skonsultuj się z lekarzem, który skieruje Cię na odpowiednie badania. Telekonsultacja pozwala na szybką rozmowę z lekarzem i otrzymanie skierowania.
Podsumowanie
Niedobór żelaza często ukrywa się pod oznakami, które mogą być mało oczywiste i wskazywać na inne schorzenia. Ważna jest świadomość na temat objawów i baczne obserwowanie swojego organizmu. Regularna badania kontrolne pozwolą nam na dopilnowanie poziomu naszego żelaza.
*
**Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Indywidualne pakiety dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną
Źródła:
https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/kardiologia/anemia-objawy-aa-goxp-WBKw-CcQa.html