Nagła i ciężka reakcja alergiczna daje charakterystyczne objawy, które stanowią realne zagrożenie dla życia. Gdy dojdzie do wstrząsu anafilaktycznego każda minuta jest na miarę złota – zwlekanie w tym przypadku jest zaproszeniem dla śmierci. Jak rozpoznać wstrząs, i jak sobie z nim radzić?
Wstrząs anafilaktyczny – czym jest?
Anafilaksja to ciężka, zagrażająca życiu reakcja organizmu. Do grona osób najbardziej narażonych na anafilaksję zaliczymy dzieci, kobiety, młodzież oraz tych, którzy cierpią na atopię.
Wstrząs anafilaktyczny – przyczyny
Trudno wskazać jedną przyczynę, gdyż wstrząs anafilaktyczny może wywołać niemalże każda substancja. Dzieci najczęściej doświadczają reakcji anafilaktycznej z powodu żywności, natomiast dorośli zwykle z powodu leków – głównie antybiotyków, lub od ukąszeń owadów. Nierzadko zdarza się również tak, że przyczyna wstrząsu nie jest znana.
Wśród produktów spożywczych, które wywołują anafilaksję, znajdują się:
- orzechy różnego rodzaju,
- owoce morza,
- mięso ryb,
- mleko krowie,
- jaja kurze,
- ziarno sezamu,
- soja i pszenica,
- rzadziej owoce i warzywa.
Często zdarza się, że u dzieci alergia ustępuje wraz z wiekiem.
Do leków, które najczęściej wywołują reakcję anafilaktyczną, zaliczymy:
- penicylina,
- aspiryny,
- niesterydowe leki przeciwzapalne.
Przyczyną reakcji anafilaktycznej mogą być również środki kontrastowe, preparaty krwi, środki krwiozastępcze, surowice oraz lateks.
Wstrząs anafilaktyczny – jak rozpoznać?
Objawy reakcji anafilaktycznej pojawiają się zwykle szybko – nawet po kilku minutach. Najczęściej i najszybciej pojawiają się zmiany skórne – zaczerwienie, świąd, pokrzywka.
Do kolejnych objawów zaliczymy kaszel, skrócony oddech i świsty. Może pojawić się również biegunka, kurczowy ból brzucha i wymioty.
Pamiętajmy, że zwykle nie jest tak, że wszystkie objawy pojawiają się u chorego.
Wstrząs anafilaktyczny – pierwsza pomoc
W przypadku pojawienia się objawów wstrząsu anafilaktycznego należy niezwłocznie działać. Zwlekanie może doprowadzić do tragicznych skutków.
Jak pomóc osobie, u której pojawiła się reakcja anafilaktyczna?
- Połóż chorego na miękkiej powierzchni;
- Unieś jego nogi ku górze – jeśli pojawiły się problemy z oddychaniem, to należy przyjąć pozycję siedzącą;
- Wezwij pogotowie ratunkowe.
- Jeśli chory ma przy sobie adrenalinę, to najpierw mu ją zaaplikuj, a następnie zadzwoń po pomoc. Adrenalinę należy podać domięśniowo w przednio-boczną powierzchnię uda w jego 1/3 górnej części. Unieś wstrzykiwacz na ok. 10 cm w górę i uderz nim we wspomniane miejsce. Na koniec rozmasować to miejsce przez 10 sekund.
Podsumowanie
Wstrząs anafilaktyczny może pojawić się z wielu przyczyn. Zawsze stanowi poważne zagrożenie dla życia chorego, a rozwiązaniem jest niezwłoczna reakcja. W przypadku, gdy chory ma przy sobie adrenalinę, nie wahaj się, tylko podaj mu ją – jakakolwiek zwłoka może przyczynić się do tragedii.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Indywidualne pakiety dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Źródła:
https://www.cefarm24.pl/czytelnia/zdrowie/wstrzas-anafilaktyczny-objawy-i-przyczyny-anafilaksji/