Każde dziecko rozwija się w indywidualnym tempie, co jest zjawiskiem normalnym. Niemniej pojawiają się symptomy, które mogą niepokoić rodziców. Objawy autyzmu obserwuje się na trzech płaszczyznach i nie zawsze są oczywiste. Jak je rozpoznać?
Wczesne oznaki autyzmu u dzieci – brak uśmiechu
Do jednego z najwcześniejszych symptomów autyzmu zaliczymy brak uśmiechu. Choć na dziecięcych twarzach zwykle pojawiają się grymasy, a nie typowy uśmiech, to trudno go nie zauważyć. Uśmiech zwykle pojawia się u dzieci ok. 4 tygodnia życia, a jego brak może sygnalizować zaburzenia ze spektrum autyzmu. Nie musi to być jedyna przyczyna. Brak uśmiechu może wynikać również z chorób neurologicznych twarzy bądź kłopotów ze wzrokiem lub słuchem. Dlatego tak ważne jest to, aby nie oceniać objawów zbyt pochopnie, tylko udać się do lekarza specjalisty.
Zaburzenia ekspresji mimicznej u starszych dzieci również powinny skłonić rodziców do wizyty u specjalisty. Skąpość gestów również może być oznaką autyzmu.
Wczesne oznaki autyzmu u dzieci – dziecko mówi dziwne rzeczy
Dzieci nierzadko lubią snuć zmyślone historie, czy ubarwiać wydarzenia. W przypadku, gdy takie zachowanie nie ustępuje, a dziecko zatraca się w krainie fantazji i nieprawdziwych zdarzeń, rodzic powinien zainteresować się sprawą.
Jeśli dziecko powtarza w kółko zasłyszane frazy – mimo że minęło już trochę czasu od ich usłyszenia, to jest to znaczący sygnał. O ile „papugowanie” jest typowym elementem dla rozwoju dziecka, o tyle wydłużenie tego procesu może być oznaką spektrum autyzmu.
Ciągła zabawa w to samo
Dzieci często mają swoje ulubione zabawy i mogą je powtarzać godzinami, co nie stanowi powodu do niepokoju. Należy jednak zwrócić uwagę na kilka czynników:
- Czy dziecko zgadza się na inną zabawę za sprawą propozycji innych?
Powodem niepokoju może być to, że starsze dziecko nie chce iść na kompromis, nie przyjmuje propozycji innej zabawy albo wspólnej aktywności. Nie musi to być objaw autyzmu, ale może wskazywać na inne zaburzenia natury psychicznej, które należy skonsultować z lekarzem.
- Dziecko ogranicza swoje zabawy i zainteresowania do jednego obszaru
Osoby w spektrum autyzmu często wykazują obsesyjne zainteresowanie jednym tematem lub przedmiotem. W przypadku dzieci może to być ulubiona zabawka albo obszar tematyczny (np. zwierzęta). Występowanie sztywnych, wręcz obsesyjnych, wzorców zainteresowań może być sygnałem do niepokoju.
- Powtarzalne sekwencje ruchów u dziecka
Chodzi o powtarzalne ruchy, takie jak machanie ręka lub nogą, podczas zabawy lub innej codziennej aktywności. Dziecko w spektrum autyzmu może czuć, że nie jest wystarczająco dostymulowane, dlatego też zapewnia sobie dodatkowe doznania sensoryczne.
Podsumowanie
Nie każde zachowanie typowe dla spektrum autyzmu musi na nie wskazywać. Wiele objawów może być przyczyną innych dolegliwości. Jeśli jednak u naszego dziecka pojawią się jakiekolwiek wymienione objawy, należy skonsultować się z lekarzem, który zaleci dalsze badania.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Indywidualne pakiety dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Źródła:
https://psychomedic.pl/objawy-spektrum-autyzmu-a-prawidlowy-rozwoj-dziecka/
https://polskiautyzm.pl/objawy-autyzmu-dzieci-mlodziez-dorosli/