Zapewne wiele osób słyszało o chorobie afektywnej dwubiegunowej, ale czy wiedzą, czym się charakteryzuje? Jako że 30 marca obchodzimy Światowy Dzień Choroby Afektywnej Dwubiegunowej, postanowiliśmy przybliżyć Wam charakterystykę tej choroby. Odpowiemy między innymi na pytanie, czy chorobę afektywną dwubiegunową można wyleczyć.
Choroba dwubiegunowa – co to jest?
Choroba afektywna dwubiegunowa, zwana też dwubiegunowością, zaburzeniem maniakalno-depresyjnym lub cyklofrenią, a w skrócie ChAD. Zwykle rozpoznaje się ją u osób w weku 20-30 lat, i chorują na nią zarówno kobiety, jak i mężczyźni. To, co ją charakteryzuje, to zaburzenia nastroju, będące cyklicznymi epizodami:
- depresji,
- manii,
- hipomanii,
- epizodów mieszanych (o różnym czasie trwania).
Choroba dwubiegunowa – przyczyny
Dotychczas nie udało się określić jednej przyczyny odpowiedzialnej za występowanie choroby dwubiegunowej. Zdaniem ekspertów przyczyną choroby są następujące czynniki biologiczne, m.in.:
- choroby somatyczne,
- uwarunkowania genetyczne,
- zaburzenia równowagi neuroprzekaźników w mózgu.
Wyróżnia się również czynniki psychologiczne, społeczne i środowiskowe:
- nadużywanie alkoholu lub narkotyków,
- stresujące sytuacje życiowe,
- pozostawanie w ciągłym napięciu,
- brak uregulowanego rytmu dnia i nocy.
Choroba dwubiegunowa – objawy
Jak już wspomniano chorobę dwubiegunową charakteryzują zaburzenia nastroju, które są cyklicznymi epizodami:
- depresji – pacjent nie odczuwa przyjemności z dotychczasowych aktywności. Doświadcza obniżonego nastroju, spadku energii życiowej, smutku, przygnębienia etc.;
- manii – chory przestaje odczuwać strach, za to ma podwyższoną samoocenę; czuje, że jest wszechmocny, a jego działania pozbawione są racjonalności;
- hipomanii – pojawią się mniej nasilone objawy, niż w przypadku manii. Ten epizod nie nastręcza choremu większych problemów, pacjenci zwykle nie skarżą się na problemy;
- mieszanymi – występowanie jednocześnie epizodów depresji, manii i hipomanii.
Między poszczególnymi epizodami pojawia się etap remisji. Jest to okres, kiedy nie pojawiają się charakterystyczne objawy epizodów, a jeśli już to w niewielkim nasileniu.
Choroba dwubiegunowa – leczenie
Niestety leczenie ChAD jest długotrwałe, a celem jest osiągnięcie remisji albo zmniejszenie nasilenia objawów. Choć całkowite wyleczenie choroby dwubiegunowej nie jest możliwe, to leczenie umożliwia normalne funkcjonowanie i satysfakcję życiową – w zależności od stadium choroby.
Stosuje się następujące metody leczenia:
- farmakoterapia – leki dobierane są pod kątem objawów i epizodu choroby; jest to podstawowa metoda leczenia;
- psychoedukacja – edukowanie chorego i jego bliskich oraz nauka rozpoznawania sygnałów poprzedzających nawrót choroby;
- psychoterapia – jest wsparcie podczas trudów codziennego życia.
Podsumowanie
Choroba afektywna dwubiegunowa charakteryzuje się występowaniem epizodów depresyjnych, maniakalnych i mieszanych. Niestety nie jest ona uleczalna, ale odpowiednie metody leczenia i wsparcie chorego sprawiają, że pacjenci funkcjonują normalnie i potrafią zapanować nad chorobą.
*Niech nie zwidzie Cię zniesienie obostrzeń. W dalszym ciągu musimy dbać o nasze zdrowie i zapewnić sobie opiekę na odpowiednim poziomie. Indywidualne pakiety medyczne dają ci dostęp do usług medycznych na wysokim poziomie – bez kolejek i dodatkowych opłat. Przekonaj się, jakie to wygodne: https://s7health.pl/pakiety-medyczne/indywidualne.
Źródła:
https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/choroba-afektywna-dwubiegunowa-czym-sie-objawia/
https://enel.pl/enelzdrowie/psychologia/co-to-jest-choroba-dwubiegunowa