Każdemu z nas z pewnością niejednokrotnie zdarzyło się wstrzymywać mocz. Nie zawsze przecież mamy możliwość skorzystać z toalety. Nie zapominajmy jednak o tym, że nadwyrężanie naszego pęcherza może prowadzić do przykrych konsekwencji. Dowiedz się, co może Cię spotkać, gdy zbyt długo trzymasz mocz.
Długie trzymanie moczu – barwa
Barwa naszego moczu może nam powiedzieć bardzo wiele o stanie naszego zdrowia. Jest ona zależna bardzo często od stopnia nawodnienia organizmu – im wyższy poziom płynów w organizmie, tym bledsza barwa. Według specjalistów mocz powinien mieć odcień słomkowy bądź żółty. Dodatkowo nie powinien być ani mętny, ani gęsty. Ciemnożółty mocz jest oznaką odwodnienia, natomiast jego przezroczystość informuje o zbyt dużej ilości płynów w organizmie.
Długie trzymanie moczu – czy szkodzi?
W przypadku, gdy nasz pęcherz jest zdrowy trzymanie moczu w nagłych sytuacjach raczej nie stanowi problemu. Eksperci jednak przestrzegają, żeby znać umiar i nie przyzwyczajać organizmu do takich nawyków. W niektórych przypadkach trzymanie moczu może być treningiem, który wzmacnia mięśnie. Mowa oczywiście o osobach, które cierpią z powodu nadreaktywnego pęcherza i potrzebują takich ćwiczeń.
Zbyt długie i częste trzymanie moczu może zwiększyć ryzyko pojawienia się infekcji dróg moczowych. Ponadto może zwiększać ryzyko chorób nerek u osób, zmagających się z:
- pęcherzem neurogennym,
- zaburzeniami nerek,
- problemami z oddawaniem moczu,
- powiększoną prostatą.
Długie trzymanie moczu – dzienna ilość
Każdy człowiek ma inną pojemność pęcherza – wszystko zależy od rozmiarów ciała i genetyki. Według badań i opinii ekspertów dorosły człowiek powinien oddawać mocz ok. siedem/osiem razy dziennie. Jeśli chodzi o dzieci, to mogą one oddawać mocz nawet 10 razy dziennie – mają znacznie mniejsze pęcherze niż dorośli. Kobiety w ciąży mogą oddawać mocz znacznie częściej, gdyż płód nierzadko naciska na pęcherz moczowy.
Długie trzymanie moczu – konsekwencji
To najpoważniejszych konsekwencji zaliczymy rozciągnięcie i rozszerzenie ścian pęcherza, czego skutkiem są poważne zakażenia. Zgromadzony mocz obfituje w szkodliwe substancje, które mogą mieć toksyczny wpływ na układ moczowy.
Zbyt długie trzymanie moczu przyczynia się do powstania kryształów moczowych. Blokują one przepływ płynów, czemu towarzyszy ogromny ból. Ponadto mocz może cofać się do nerek i moczowodów, co przyczynia się do powstawania infekcji.
Podsumowanie
Systematyczne oddawanie moczu jest bardzo ważne dla naszego organizmu. Zbyt długie trzymanie moczu może prowadzić do bolesnych konsekwencji. Zadbajmy o nasze zdrowie i nie nadwyrężajmy swojego pęcherza, a z pewnością będziemy czuć się lepiej.
*Pora zadbać o swoje zdrowie. Zrób przegląd stanu zdrowia i postaw na indywidualne pakiety medyczne. To ogromny komfort, dzięki któremu zapewnisz sobie bezpieczeństwo
Źródła:
https://zdrowie.wprost.pl/medycyna/choroby/10259774/czym-grozi-zbyt-dlugie-trzymanie-moczu.html