Jutro, tj. 19 marca, obchodzimy Europejski Dzień Mózgu. Jest to zatem idealny pretekst, aby pochylić się nad tym organem będącym centrum układu nerwowego. Choć mózg wraz z procesem starzenia traci swoją werwę – kłopoty z pamięcią i refleksem, to nigdy nie jest za późno, aby zadbać o jego zdrowie.
Zdrowie mózgu – zadbaj o jelita
Wiele badań wskazuje na to, że nasze jelita mają duży wpływ na działanie naszego mózgu i oczywiście całego organizmu. Mikrobiom jelit ma, chociażby wpływ na występowanie depresji. Okazuje się, że blisko 90% serotoniny nie wytwarza się w mózgu, tylko właśnie w jelitach – mózg to tylko pozostałe 10%. Jeśli chcemy zadbać o zdrową kondycję naszego mózgu, to przede wszystkim nie możemy zapomnieć o naszych jelitach i zatroszczyć się również o nie.
Warto również wspomnieć o czynnikach dot. stylu życia, które mają negatywny wpływ na nasze jelita. Mowa m.in. o wysokim BMI, stresie, braku ruchu, częstej zmianie partnerów, odwodnienie itp.
Zdrowie mózgu – zadbaj o swoją dietę
Istotną role w zdrowiu naszego mózgu odgrywa również nasza dieta. Zwykle jest ona za mało urozmaicona na czym traci nasz organizm. Spożywamy zbyt wiele kwasów omega-6, a te mogą wywoływać stany zapalne, ograniczając produkcje nowych komórek mózgowych.
Oczywiście składniki odżywcze mają spory wpływ na nasz mózg, ale nie możemy zapominać o witaminie D. W naszym mózgu znajduje się wiele receptorów witaminy D – jej niedobór powiązany jest ze spadkiem funkcji poznawczych. W Europie niestety doświadczamy zbyt małej ekspozycji na słońce, dlatego przyswajamy małą ilość potrzebnej witaminy D. Możemy się wspomagać suplementami diety, ale najlepszym źródłem są tłuste ryby, jaja, masło i wątróbka.
Zdrowie mózgu – poruszaj się
Bez wątpienia wysiłek tlenowy pozytywnie wpływa na mózg – poprawia nastrój i myślenie. Ruch pomaga zmniejszyć stany zapalne, które mogą hamować powstawanie nowych komórek mózgowych. Ponadto ćwiczenia przyśpieszają nurogenezę dzięki wydzielaniu białka.
Sukces przyniesie nam, chociaż 30 minut ruchu w ciągu dnia. Może to być energiczny marsz, jazda na rowerze, jogging lub trening na siłowni.
Zdrowie mózgu – otaczaj się ludźmi
Wiele badań jednogłośnie opowiada się za tym, że osoby samotne mają o wiele większe szanse na przedwczesną śmierć niż te pozostające w relacjach. Osamotnienie może przyczyniać się do powstawania stanów zapalnych, wysokiego ciśnienia, otyłości, cukrzycy i chorób serca.
Zdrowie mózgu – działaj i myśl
Jeśli chcemy, żeby nasz mózg długo pozostawał zdrowy i sprawny, powinniśmy go trenować. W szybkim przetwarzaniu informacji, lepszej pamięci i logicznym myśleniu pomogą nam, np. krzyżówki, gry komputerowe czy wszelkiego rodzaju łamigłówki. Jeśli jednak chcemy usprawnić nasze funkcje poznawcze, wspomniane metody nie wystarczą. Zbawienny wpływ na nasz mózg może mieć taniec, nauka gry na instrumencie, nauka języków itp.
Zdrowie mózgu – szczęście jest niezbędne
Istotna dla naszego mózgu jest również równowaga emocjonalna. Pozytywne doznania i satysfakcja są tym, czego pragnie każdy z nas – mniej lub bardziej podświadomie. Choć niełatwo znaleźć receptę na szczęście, to powinniśmy szukać radości nawet w tych najmniejszych czynnościach, aby zaspokoić nasz mentalny dobrostan.
Podsumowanie
Zdrowie mózgu jest niezwykle kluczowe w naszym życiu. Powinniśmy pamiętać, że to, jak się odżywiamy, czy jakimi ludźmi się otaczamy, ma wpływ na mózg. Nie zapominajmy również o jelitach, które są niezwykle istotne w utrzymaniu zdrowego i sprawnego mózgu. Jeśli jednak zdrowie Twojego mózgu zostanie zachwiane, złap za telefon i umów się na telekonsultację – nie warto zwlekać.
*Wiosna zbliża się wielkimi krokami, dlatego warto zrobić porządek ze swoim zdrowiem. Zrób przegląd stanu zdrowia i postaw na indywidualne pakiety medyczne. To ogromny komfort, dzięki któremu zapewnisz sobie bezpieczeństwo.
Źródła:
https://przekroj.pl/nauka/jak-zadbac-o-zdrowie-mozgu-james-goodwin