W ostatnich dniach wzrok całego świata skupiony jest na Ukrainie i toczącej się tam wojnie. Nie możemy jednak zapomnieć o naszym stałym zagrożeniu – koronawirusie. Warto zatem powrócić do tematu szczepień. Jak będzie wyglądało szczepienie Ukrainców, którzy zostaną u nas dłużej? Co ze szczepieniami dla ukraińskich dzieci? Odpowiemy na te pytania oraz pochylimy się nad nową szczepionką na COVID-19.
Szczepienia COVID-19: szczepienia dzieci
Ministerstwo Zdrowia apeluje o zachęcanie rodziców dzieci z Ukrainy, aby Ci zadbali o szczepienia swoich pociech. Minister zaleca szczepienie przeciw:
- błonicy, tężcowi, krztuścowi i poliomyelitis;
- wirusowemu zapaleniu wątroby typu B;
- odrze – szczepionką MMR w grupie najmłodszych dzieci w drugim roku życia;
- COVID-19.
W przypadku osób, które pozostają na terenie RP dłużej niż 3 miesiące, istnieje obowiązek wykonania szczepienia ochronnego. Obligatoryjne jest posiadanie potwierdzenia szczepienia zgodnie z PSO na 2022 r. W sytuacji, gdy dziecko nie posiada takiego szczepienia, należy je traktować jako niezaszczepione, tym samym wydając zalecenie do szczepienia.
Szczepienia COVID-19: niski wskaźnik szczepień
W Polsce wskaźnik zaszczepienie przeciwko COVID-19 niestety nadal jest dość niski – zaszczepionych jest zaledwie 58% Polaków. Na tle krajów zachodnich nasz wynik jest słaby, jednak wciąż lepszy niż w przypadku Wschodu. Według ostatnich statystyk przed napadem Rosji, w Ukrainie dwoma dawkami zaszczepionych było tylko 35% obywateli. Szczepienia u naszych sąsiadów mocno zwolniły za sprawą dezinformacji ze strony antyszczepionkowców.
Szczepienia COVID-19: szczepienie Ukraińców
Musimy wziąć pod uwagę to, że wielu Ukraińców zostanie w Polsce na stałe. Wielu z nich musi podjąć decyzję o tym, czy zdecydować się na szczepienie przeciw COVID-19. Wielu ekspertów już teraz apeluje do uchodźców, aby Ci dla bezpieczeństwa swojego i ogółu zaszczepili się.
Każda osoba pochodzenia ukraińskiego, która ukończyła 5 rok ma prawo do szczepienia przeciw COVID-19. Warunkiem podjęcia szczepienia jest posiadanie dokumentu tożsamości – dowodu, paszportu bądź zaświadczenia tożsamości cudzoziemca.
Szczepienia COVID-19: piąta szczepionka
Przy okazji szczepień dla Ukrainców nie sposób nie wspomnieć o tym, że od 1 marca 2022 r. możemy zaszczepić się nową szczepionką. Białkowa szczepionka Nuvaxovid (Novavax) została dopuszczona do obrotu w krajach UE. Nowy preparat może stanowić ciekawą alternatywę dla osób, które dotychczas się nie zaszczepiły, obawiając się szczepionek wektorowych i mRNA.
Podsumowanie
Ministerstwo Zdrowie apeluje o szczepienie ukraińskich dzieci, które powinny posiadać potwierdzenie szczepienia według PSO na 2022 r. Ponadto eksperci zalecają, aby uchodźcy zaszczepili się przeciw COVID-19 – powinniśmy już teraz myśleć o fali zachorowań, która może nas dopaść jesienią.
*Wiosna zbliża się wielkimi krokami, dlatego warto zrobić porządek ze swoim zdrowiem. Zrób przegląd stanu zdrowia i postaw na indywidualne pakiety medyczne. To ogromny komfort, dzięki któremu zapewnisz sobie bezpieczeństwo.
Źródła:
https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/piata-szczepionka-przeciw-covid-19-do-wyboru