Choroby kobiecie mogą niestety dotknąć każdą kobietę, a mimo to nadal pozostają w sferze tematów tabu. Strach, a czasami i wstyd powstrzymuje wiele osób przed wizytą u specjalisty, co finalnie może skończyć się tragicznie. W Dniu Kobiet pochylamy się nad tematem chorób kobiecych, przedstawiając ich charakterystykę.
Choroby kobiecie – czym są?
To zespół patologicznych zmian, który swoim zasięgiem obejmuje kobiecy układ rozrodczy. Pojawianie się jakichkolwiek zmian we wspominanych okolicach, ma wpływ na cały organizm człowieka.
Choroby kobiece – przyczyny
Jak w przypadku większości chorób, tak i choroby kobiece mogą mieć wiele przyczyn. Do jednych z najczęstszych przyczyn zaliczymy:
- bakterie,
- wirusy,
- grzyby,
- pierwotniaki.
Należy jeszcze dodać, że źródłem infekcji i powstałych chorób może być:
- stres,
- utrata masy ciała,
- przyjmowanie leków,
- otyłość,
- dieta i styl życia,
- guzy,
- zmiany hormonalne,
- urazy mechaniczne.
Choroby kobiece – objawy
Często pojawia się pytanie, jakie reakcje naszego organizmu mogą uchodzić za sygnał informujący o chorobie. Objawy oczywiście mogą różnić się w zależności od schorzenia, niemniej wyróżniamy kilka typowych symptomów:
- nadmierne upławy,
- ból – mylony z bólem nerek lub pęcherza moczowego,
- zaburzenia miesiączkowania,
- nieprawidłowe krwawienia.
Choroby kobiece – najczęściej występujące
Oczywiście nie sposób wymienić każdą jednostkę chorobową, dlatego też przytoczymy te najczęściej diagnozowane. Zaliczymy od nich:
- mięśniaki macicy,
- infekcje przenoszone drogą płciową,
- zaburzenia miesiączkowania,
- polipy,
- zespół policystycznych jajników,
- zmiany na szyjce macicy,
- endometriozę.
Choroby kobiece – leczenie
Proces leczenie zależy w głównej mierze od choroby, której doświadczyła pacjentka. W większości przypadków nie obejdzie się bez terapii farmakologicznej. Dlatego tak ważna jest konsultacja z ginekologiem, który pomoże dobrać odpowiednie leczenie. Na wstępną lub kontrolną rozmowę możesz umówić się z lekarzem telefonicznie, zaleci Ci, co robić dalej albo zaprosi do gabinetu. Wystarczy umówić się przez formularz: https://s7health.pl/telemedycyna/.
Choroby kobiece – profilaktyka
Odpowiednia higiena oraz unikanie ryzykownych kontaktów seksualnych jest jednym ze środków zapobiegawczych, niemniej czasami trudno uniknąć zakażenia. Najważniejsze są regularne badania ginekologiczne i kompleksowa opieka specjalisty.
Podsumowanie
Choroby kobiece mogą być powodowane przez różnie czynniki – bakterie, wirusy, grzyby itp. Objawy mogą przybrać różnoraką formę, dlatego też nie należy się wstydzić i niepokojące sygnały zgłosić lekarzowi.
*Wiosna zbliża się wielkimi krokami, dlatego warto zrobić porządek ze swoim zdrowiem. Zrób przegląd stanu zdrowia i postaw na indywidualne pakiety medyczne. To ogromny komfort, dzięki któremu zapewnisz sobie bezpieczeństwo.
Źródła:
https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/choroby-kobiece/