Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) jest jednym z czynników ryzyka rozwoju raka szyjki macicy. Znaczna część komórek na szczęście nie jest groźna, należy jednak pamiętać, że jest to jedna z najczęstszych infekcji wirusowych, którymi zaraża się dorosły człowiek. Wczoraj (04.03) obchodziliśmy dzień świadomości HPV, dlatego tez chcemy przypomnieć Wam wszystko, co powinniście wiedzieć o HPV.
HPV – jak można się zarazić?
Najczęściej do zakażenia wirusem HPV dochodzi podczas stosunków seksualnych – genitalnych, oralnych i analnych. Oprócz tego ryzyko zakażenia pojawia się również w trakcie używania tego samego ręcznika i bielizny. Do czynników zwiększających zarażenia się HPV zaliczymy:
- przewlekłe i częste infekcje dróg rodnych;
- duża liczba porodów;
- zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego;
- długotrwałe przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej;
- spora ilość partnerów seksualnych.
Warto nadmienić, że HPV może przenosić się również w kontakcie ze śliną bądź krwią osoby zakażonej. Co ciekawe, do zakażenia może dojść nawet podczas wizyty u fryzjera, kosmetyczki, czy na basenie i w studiu tatuażu.
HPV – nie zawsze powoduje raka
Zapewne niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że występuje aż 150 typów wirusa HPV. Warto zatem dokonać pewnego rozróżnienia na wysokoonkogenne i niskoonkogenne typy brodawczaka ludzkiego. Ten pierwszy zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory – szczególnie raka szyjki macicy, odbytu i sromu pochwy. Następstwem niskoonkogennego typu wirusa są zwykle brodawki płciowe, pojawiające się na narządach rozrodczych lub w ich okolicy.
Dokładne rozdzielenie typów:
- wirusy niskoonkogenne: typ 6, 11, 13, 30, 40, 42, 43, 44;
- wirusy wysokoonkogenne: typ 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58 i 59.
Wirus typu 16 i 18 jest odpowiedzialny za rozwój raka szyki macicy. Te typy brodawczaka ludzkiego wymagają szczególnej kontroli i obserwacji lekarskiej.
HPV – diagnostyka
W celach diagnostycznych należy regularnie poddawać się badaniom w kierunku wirusa brodawczak ludzkiego. Kobiety powinny pamiętać o regularnej cytologii szyjki macicy, która pozwala na wykrycie nieprawidłowości. Analiza materiału badawczego pozwala wykryć już istniejące zmiany nowotworowemu, jak i dopiero pojawiające się przesłanki o nieprawidłowościach.
HPV – leczenie
Dotychczas nie wynaleziono leków, które mogłyby skutecznie wyeliminować HPV. Obecnie zwalcza się wyłącznie następstwa zakażenia, czyli brodawki płciowe, nowotwory czy brodawczaki krtani.
Profilaktyka odgrywa bardzo ważną rolę w przypadku HPV – podstawą jest higieniczny styl życia, bezpieczne kontakty seksualne i ograniczona liczba partnerów seksualnych. Regularne badania odgrywają również istotną rolę. Możesz zapisać się na badania diagnostyczne w ramach indywidualnych pakietów medycznych. Dołączyć do tego należy także szczepionki, które zabezpieczają nas przed różnymi typami wirusa HPV.
Podsumowanie
Szacuje się, że blisko 50% populacji mogła w swoim życiu zakazić się wirusem brodawczaka ludzkiego. Do zakażenia dochodzi głównie podczas kontaktów seksualnych, dlatego tak istotne jest to, aby się zabezpieczać i ograniczyć liczbę partnerów seksualnych. Pamiętajmy również o regularnych badaniach i szczepieniu zarówno dziewczynek, jak i chłopców.
*Wiosna zbliża się wielkimi krokami, dlatego warto zrobić porządek ze swoim zdrowiem. Zrób przegląd stanu zdrowia i postaw na indywidualne pakiety medyczne. To ogromny komfort, dzięki któremu zapewnisz sobie bezpieczeństwo.
Źródła:
https://wilmed.pl/ginekologia/wirus-hpv-co-trzeba-o-nich-wiedziec/
https://www.onkonet.pl/n_n_5_faktow_wirus_hpv.php