Menopauza to znaczący okres w życiu każdej dojrzałej kobiety. To czas, kiedy kobiecy organizm przechodzi transformację – odczujemy to po pojawieniu się pierwszych objawów. Czasami jednak nim dojdzie do konkretnych, znacząco widocznych symptomów menopauzy, nasz organizm daje dyskretne sygnały. Na co powinnaś zwrócić uwagę? Wyjaśniamy.
Menopauza – niełatwy czas dla kobiety
To zdecydowanie niełatwy czas, z którym musi zmierzyć się każda kobieta. Na tym etapie pojawiają się dokuczliwe dolegliwości, spowodowane zanikającą aktywnością jajników – przestają one produkować kobiece hormony, czyli estrogen i progesteron.
Według szacunków menopauza dotyka kobiety między 45 a 50 rokiem życia – to oczywiście nie zawsze się sprawdza. Kluczowym znakiem jest ustanie miesiączki – utrzymujący się stan przez rok świadczy o wejściu w fazę przekwitania.
Przed rozpoczęciem tego niełatwego etapu pojawiają się dolegliwości, które są naturalnym fizjologicznym procesem starzenia się organizmu. Mogą się pojawić na długo przed menopauzą, co często bywa mylące.
Menopauza – tkanka tłuszczowa
Spowolniony metabolizm sprawia niestety, że kilogramów nie ubywa, a wręcz przeciwnie – jest ich zgoła więcej. Tłuszcz zaczyna się odkładać w wielu miejscach, co dla wielu Pań może stanowić spory dyskomfort. Rozwiązaniem jest wdrożenie odpowiedniej diety i podjęcie aktywności fizycznej, co nie tylko pozwoli pozbyć się nadprogramowych kilogramów, ale i przyczyni się do lepszego samopoczucia.
Menopauza – niezdarność
Jeśli zaczynasz czuć się jak słoń w składzie porcelany, Twój ruch wydaje się mozolny, a Ty czujesz ogólną bezradność, to może to być dyskretny sygnał od organizmu.
Menopauza – siniaki
Przekwitanie sprawia, że warstwa skóry jest znacznie cieńsza niż dotychczas. Jeśli zauważysz, że na Twoim ciele dość szybko pojawiają się siniaki, to możesz przypuszczać, że menopauza zbliża się nieubłaganie.
Menopauza – zmiany nastroju
Jednym z najczęstszych objawów zbliżającego się przekwitania są wahania nastrojów i płaczliwość. Mowa oczywiście o gwałtownych zmianach nastroju, które pojawiają się bez wyraźnej przyczyny.
Menopauza – problemy z pamięcią i skupieniem
Kobiety często skarżą się na problemy z pamięcią i koncentracją – to wina nieprawidłowości w gospodarce hormonalnej. Do odpowiedniego funkcjonowania niezbędna jest równowaga między estrogenem a progesteronem. W przypadku, gdy harmonia jest zaburzona i zaczyna się okres przekwitania, to pojawiają się problemy z pamięcią i koncentracją, a także skupieniem.
Menopauza – problemy skórne
Suchość skóry może być objawem zbliżającej się menopauzy. Część kobiet przed przekwitaniem skarży się również na pogorszenie się stanu cery albo na dolegliwości, takie jak egzema czy alergie skórne.
Menopauza- problemy ze wzrokiem
Do kolejnych dyskretnych sygnałów należy zaliczyć suchość oczu oraz zaburzenia widzenia. Za sprawą wahań hormonalnych dochodzi do pogorszenia się wzroku, co może wymagać nawet zainwestowania w okulary korekcyjne.
Menopauza – kłopoty ze snem
Jeszcze jednym sygnałem zbliżającej się menopauzy mogą być problemy ze snem. Pojawiają się one na skutek obniżającego się progesteronu, ponadto są skutkiem stresu i niepokoju. Bezsenność wpływa na pogorszenie samopoczucia, spadek energii i potęgują wszelkie wymienione wcześniej symptomy.
Podsumowanie
Menopauzę nierzadko poprzedzają nieprzyjemne dolegliwości, które są wypadkową zmian zachodzących w organizmie. Niestety zbliżające się przekwitanie może dawać dyskretne objawy już dużo wcześniej. Warto zatem obserwować swój organizm i być przygotowanym na wspomniane symptomy.
*Możesz sprawić, że Twoje zdrowie będzie w dobrych rękach. Publiczne usługi medyczne nierzadko testują cierpliwość pacjentów albo kompletnie ich zawodzą. Zdecydowanie lepiej zadbać o kompleksowe usługi medyczne w ramach pakietów medycznych S7Health. Komfort i profesjonalizm sprawiają, że dostaniesz wszystko, czego potrzebujesz.