Drganie powiek przytrafiło się chyba każdemu choć raz w życiu. Nie jest to bolesne schorzenie, i jeśli pojawia się sporadycznie, to nie stanowi zagrożenia. Co w przypadku, gdy drganie powieki pojawia się często i cyklicznie nawraca? Wyjaśniamy, jakie symptomy powinny skłonić Cię do wizyty u specjalisty.
Drganie powieki – najczęstsze przyczyny
Z pewnością każdy z Was zastanawiał się, jakie są przyczyny drgania powiek? Jest ono spowodowane skurczem okrężnego oka – występuje powszechnie, niemniej sporadycznie. Zwykle wynika z przemęczenia i stresu.
Do najczęstszych przyczyn zaliczymy:
- przewlekły stres,
- przemęczenie,
- intensywny wysiłek fizyczny,
- niewyspanie,
- nadmierną ilość wypitej kawy lub alkoholu,
- palenie papierosów,
- niedobór magnezu, wapnia, potasu, witaminy B1,
- niepożądane działanie niektórych leków.
Drganie powiek – przyczyna poważnych schorzeń
Napad drgawek trwa zwykle kilka minut i ustępuje samoczynnie. Drganie dotyczy zazwyczaj górnej powieki, ale zdarza się, że dolna nie pozostaje bierna.
Przyczyną drgania powiek mogą być choroby oczu, takie jak: zapalenie powiek, zapalenie rogówki, zapalenie naczyniówki, erozje rogówki, zespół suchego oka i jaskra wrodzona. Zdarza się jednak i tak, że może to być przyczyna poważnych schorzeń neurologicznych:
- stwardnienia rozsianego,
- porażenia nerwu twarzowego,
- zespółu Tourette’a,
- różnego typu dystonii,
- połowicznego kurczu twarzy.
Drganie powiek – kiedy powinniśmy się niepokoić?
W przypadku, gdy drganie powiek utrzymuje się ponad tydzień, należy zgłosić się do specjalisty. Możesz uniknąć wyprawy do lokalnej przychodni i stania w kolejkach – wystarczy umówić się na telekonsultację z lekarzem. Kontakt z lekarzem jest również niezbędny w momencie, gdy pojawią się inne towarzyszące objawy:
- uporczywe, niemijające drganie powieki;
- drganie powieki utrzymujące się przez kilka dni;
- opadanie powieki;
- samoistne zamykanie się oka lub zaciskanie powiek;
- zaburzenia widzenia, zaburzenia ostrości widzenia;
- niedomykanie powiek;
- ból oczu;
- łzawienie;
- zaczerwienienie oka;
- uczucie pieczenia oka;
- pojawienie się wydzieliny w oku;
- krwawienie;
- bolesne skurcze w pozostałych częściach ciała;
- kołatanie serca;
- dolegliwości układu krążenia;
- porażenie nerwów twarzy (wykrzywianie się twarzy, asymetria);
- opadanie kącika ust;
- niekontrolowane tiki nerwowe twarzy;
- dolegliwości układu pokarmowego;
- parestezje – zaburzenia czucia;
- dolegliwości układu moczowego;
- zawroty głowy.
Drganie powiek – leczenie
Leczenie jest zależne od przyczyn powstania drgawek. W przypadku, gdy mamy do czynienia z brakiem towarzyszących symptomów i samoistnego ustępowania objawów to powinniśmy zadbać o suplementację magnezu. Warto również pamiętać o odpowiedniej długości snu, ograniczeniu stresu oraz napojów kofeinowych i alkoholu.
W przypadku, gdy powodem drgania są inne schorzenia, lekarz dobierze odpowiednią terapię. Uporczywych epizodów można pozbyć się, aplikując miejscowo botoks – poraża on część mięśni, tym samym ograniczając drganie. Nie jest to jednak metoda, którą można stosować u dzieci.
Podsumowanie
Drganie powiek zwykle pojawia się epizodycznie i ustępuje samoistnie. Zazwyczaj nie jest kłopotliwe i nie stanowi powodu do zmartwień. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy drganie powiek może być wypadkową poważnych schorzeń, czego absolutnie nie powinniśmy lekceważyć.
*Możesz sprawić, że Twoje zdrowie będzie w dobrych rękach. Publiczne usługi medyczne nierzadko testują cierpliwość pacjentów albo kompletnie ich zawodzą. Zdecydowanie lepiej zadbać o kompleksowe usługi medyczne w ramach pakietów medycznych S7Health. Komfort i profesjonalizm sprawiają, że dostaniesz wszystko, czego potrzebujesz.
Źródła:
https://www.medonet.pl/zdrowie,drganie-powieki—przyczyny,artykul,1726994.html