W ostatnim czasie przeprowadzono liczne badania na temat powikłań po COVID-19. Na łamach czasopisma „Nature Medicine” opublikowano rezultaty badań dotyczące układu sercowo-naczyniowego i infekcji koronawirusem. Wiele wskazuje na to, że COVID-19, niezależnie od wieku i czynników ryzyka, może doprowadzić do poważnych powikłań związanych z układem sercowo-naczyniowym. Do jakich wniosków doszli naukowcy?
COVID-19 atakuje serce
Lekarze zauważają, że wirus SARS-CoV-2 wnika do komórek przez enzym zlokalizowany w naczyniach krwionośnych – a to znaczna różnica w porównaniu do wirusa grypy. Koronawirus celowo szuka narządów z dużymi naczyniami i nie omija serca czy mózgu – to tam obserwuje się najgorsze powikłania.
COVID-19 może prowadzić do poważnych powikłań sercowo-naczyniowych, a w konsekwencji nawet do śmierci. Niestety serce nie regeneruje się tak łatwo, a wywołane choroby będą rzutować na całe życie jednostki. Według danych dr Ziyad Al-Aly z Washington University School of Medicine COVID-19 przyczynił się do 15 milionów nowych przypadków chorób serca na całym świecie.
COVID-19 – choroby układu sercowego
Zaobserwowano, że po upływie blisko 30 dni od zakażenia wirusem SARS-CoV-2 pojawia się ryzyko wystąpienia jednej z chorób układu sercowo-naczyniowego. Może ona utrzymywać się nawet przez 12 miesięcy. Do wspomnianych chorób należą, m.in.:
- zaburzenia naczyniowo-mózgowe,
- zaburzenia rytmu serca,
- choroba niedokrwienna serca,
- zapalenie osierdzia,
- zapalenie mięśnia sercowego,
- niewydolność serca,
- choroba zakrzepowo-zatorowa.
COVID-19 – grupy ryzyka
Wielu ekspertów podkreśla również, że na układ sercowo-naczyniowy ma wpływ stan całego organizmu. Jeśli doświadczamy stresu, a nasz stan psychiczny nie jest najlepszy, to serce zbiera takie informacje, przez co nie funkcjonuje prawidłowo. COVID-19 przyczynia się do występowania depresji, zaburzeń lękowych, bezsenności, co odbija się w negatywny sposób na naszym układzie sercowo-naczyniowym.
Porównując grupy kontrolne bez infekcji, z tymi, którzy zachorowali na COVID-19, naukowcy wywnioskowali, że grupa druga jest o wiele bardziej narażona na chorobę wieńcową, zawał serca i ryzyko udaru. Największe ryzyko zdecydowanie dotyczy pacjentów hospitalizowanych z ciężką postacią zakażenia. W grupie ryzyka są również osoby niezaszczepione – są one jeszcze bardziej narażone na zapalenie osierdzia czy mięśnia sercowego.
Podsumowanie
Choroby sercowe to nie lada wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia, który w dobie pandemii mocno podupadł. Zdaniem ekspertów chorych z powikłaniami będzie przybywać, i niestety powikłania kardiologiczne dotykają również osoby młode i zdrowe.
*Możesz sprawić, że Twoje zdrowie będzie w dobrych rękach. Publiczne usługi medyczne nierzadko testują cierpliwość pacjentów albo kompletnie ich zawodzą. Zdecydowanie lepiej zadbać o kompleksowe usługi medyczne w ramach pakietów medycznych S7Health. Komfort i profesjonalizm sprawiają, że dostaniesz wszystko, czego potrzebujesz.
Źródła:
https://wiadomosci.wp.pl/nowe-przypadki-covid-19-znowu-duzo-zakazen-6737206548527936a