Samotność może mieć różne oblicza, nierzadko też pojawia się niespodziewanie. Samotni mogą być nawet Ci, którzy otaczają się ludźmi – pojęcie samotności w tłumie nie jest znane od wczoraj. Stan głębokiego osamotnienia może mieć znaczący wpływ na nasze zdrowie fizyczne, o czym nie wiele osób wie. Jako że ostatnio obchodziliśmy święto zakochanych, to postanowiliśmy pochylić się nad fizycznymi skutkami samotności.
Czym jest samotność?
To powszechny stan, który może dotknąć każdego z nas, na każdym etapie życia. To stan, który pojawia się na skutek zerwania więzi, może być subiektywną lub obiektywną sytuacją, przybierającą formę twórczą lub destrukcyjną. Pamiętajmy, że niektórzy ludzie dobrze radzą sobie z samotnością, nie odczuwają dyskomfortu, gdyż jest ona ich świadomym wyborem.
Przyczyn samotności może być niestety bardzo wiele – mogą się jednak one różnić od wieku, płci lub sytuacji bytowej.
Długotrwała samotność jawi się jako choroba, która w konsekwencji może wpływać na nasze zdrowie fizyczne. Osamotnione osoby często cierpią na różnego rodzaju schorzenia, uciekają w niezdrowe nawyki i podejmują aktywności, które finalnie są destrukcyjne.
Samotność – zaburzenia snu
Długotrwałe osamotnienie może mieć negatywny wpływ na nasz rytm dobowy. Co to oznacza? Za sprawą deficytu czułości i bliskości nasz organizm wydziela mniejsze ilości oksytocyny i serotoniny. Ów hormony są odpowiedzialne za nasze poczucie szczęścia. Ponadto oksytocyna łagodzi ból i pomaga się zrelaksować.
Samotność – zmęczenie
Osoby samotne mogą doświadczać przewlekłego stresu, którego konsekwencją jest zmęczenie. Brak wsparcie i emocjonalne osamotnienie mogą być przytłaczające w wielu sytuacjach życiowych, a ponadto mogą wywoływać niepotrzebną presję. Objawami przewlekłego zmęczenia są:
- bóle głowy,
- brak energii i motywacji,
- senność,
- niepokój i zmęczenie.
Samotność – depresja
Konsekwencją długotrwałej samotności są zaburzenia depresyjne. Społeczna izolacja, znikomy kontakt z innymi ludźmi powodują spadek nastroju, zdenerwowanie oraz wspomniane kłopoty ze snem.
Samotność – nadwaga
Nadwaga może pojawić się nie tylko na skutek nieprawidłowej diety i kalorycznych przekąsek, ale i w wyniku zaburzeń metabolizmu. Złe samopoczucie psychiczne, stres, zaburzenia snu wywołane samotnością mogą wywołać zaburzenia układu trawienia.
Samotność – choroby sercowe
Zapewne niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że samotność może mieć spory wpływ na choroby sercowe. Pacjenci, którzy zmagają się z sercowymi schorzeniami i doświadczają samotności, są narażeni na nasilenie się dolegliwości, ryzyko hospitalizacji, a także na przedwczesną śmierć.
Samotność – częste infekcje
Osamotnienie powoduje stres, a ten z kolei osłabia organizm i przyczynia się do spadku odporności. Tym sposobem jesteśmy narażeni na powracające infekcje. Zaznaczmy, że samotność ma wpływ nie tylko na częstotliwość infekcji, ale i ich nasilenie.
Podsumowanie
Samotność to san, który wpływa na cały organizm człowieka. Są osoby, które dobrze sobie z nią radzą, świadomie się na nią decydując. Jednak w sytuacji, gdy nie możemy uporać się z samotnością, a ta daje fizyczne objawy, to warto podjąć działanie. Psychoterapia jest rozwiązaniem, które może pomóc w walce z samotnością i jej skutkami.
*Możesz sprawić, że Twoje zdrowie będzie w dobrych rękach. Publiczne usługi medyczne nierzadko testują cierpliwość pacjentów albo kompletnie ich zawodzą. Zdecydowanie lepiej zadbać o kompleksowe usługi medyczne w ramach pakietów medycznych S7Health. Komfort i profesjonalizm sprawiają, że dostaniesz wszystko, czego potrzebujesz.
Źródła:
https://czlowiek.info/samotnosc-choroba-cywilizacyjna-z-ktorej-mozna-sie-wyleczyc/
file:///C:/Users/macie/Downloads/683-1086-1-SM.pdf