Choroby weneryczne nieustannie wzbudzają skrajne emocje, pozostając w sferze społecznego wstydu. Wiedza na ich temat niestety bywa znikoma, co nierzadko wiąże się z potępianiem osób zakażonych. Z powodu tego, że 13 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Prezerwatywy, postanowiliśmy zwrócić uwagę, na choroby weneryczne. Na które z nich chorujemy najczęściej?
Droga zakażenia
Choć stosunek płciowy bez odpowiedniego zabezpieczenia jest najczęstszą drogą zakażenia, to istnieją też inne sposoby. Do zakażenia chorobami wenerycznymi może dojść również poprzez używanie tych samych przedmiotów, co osoba zakażona – np. używanie wspólnego ręcznika.
Pamiętajmy, że do zakażenia może dojść nie tylko za sprawą tradycyjnego współżycia seksualnego, ale i podczas seksu analnego i oralnego. Każda osoba aktywna seksualnie jest potencjalnie narażona na zakażenie, a ryzyko wzrasta wraz z liczbą partnerów i liczbą stosunków bez zabezpieczenia.
Choroby weneryczne – rzeżączka
Jest to jedna z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową – do zakażenie dochodzi poprzez kontakty genitalne, analne i oralne. Wywoływana jest przez bakterie Gram-ujemne dwoinki rzeżączki (Neisseria gonorrhoea). Używanie tych samych przedmiotów, takich jak gębki czy ręczniki może także doprowadzić do zakażenia.
Warto zaznaczyć, że również noworodki są narażone na zakażenie rzeżączką. Przenoszona w trakcie porodu może spowodować zakażenie tkanek oka.
Mężczyźni doświadczają objawów znacznie szybciej niż kobiety, a miejscem zakażenia jest cewka moczowa. U kobiet miejscem zakażenia jest szyjka macicy – rozprzestrzeniające się zakażenia może atakować również jajniki, jajowody oraz macicę.
Do najczęstszych objawów zaliczymy upławy, swędzenie i infekcje w okolicach odbytu, a także ból podczas stosunku.
Choroby weneryczne – kiła
To choroba, którą wywołuje krętek blady (Treponema pallidum). Na kiłę wrodzoną może cierpieć dziecko, które zaraziło się bakteriami w życiu płodowym przez łożysko. Niestety w tym przypadku konsekwencje są tragiczne – poronienie, przedwczesny poród, urodzenie martwego dziecka. Dlatego też każda kobieta w ciąży powinna dwukrotnie zgłosić się na badanie serologiczne krwi. Wdrożenie leczenia przed 16 tygodniem ciąży może zapobiec zarażeniu płodu.
Kiła nabyta jest przenoszona przede wszystkim drogą płciową, jednakże możliwe jest zakażenie przez pocałunek, jeśli zmiany pojawiły się w gardle.
Jednym z pierwszych objawów jest pojawianie się zmiany pierwotnej (niebolesnej), której towarzyszy powiększenie okolicznych węzłów chłonnych. U mężczyzn zmiana pierwotna występuje na członku lub w kanale odbytu, odbytnicy i jamie ustnej. Natomiast u kobiet najczęstszym miejscem owrzodzenia jest szyjka macicy i wargi sromowe.
Zmiany mogą ustąpić samoistnie po 2-6 tygodniach, pozostawiając ledwo dostrzegalną bliznę. Nie oznacza to jednak wyleczenia, gdyż w przypadku braku antybiotykoterapii choroba postępuje dalej.
Choroby weneryczne – Chlamydioza
Choroba wywoływana jest przez bakterię Chlamydia trachomatis. Najczęściej do zakażenia dochodzi u młodzieży i młodych dorosłych – 15-25 lat, którzy wchodzą w kontakty seksualne z wieloma partnerami i nie dbają o zabezpieczenie. Chlamydia może długo nie dawać o sobie znać, dlatego też większość zakażonych nie jest świadoma swojej choroby. Nawet jeśli choroba przebiega bezobjawowo lub objawy są znikome, to zakażenie może powodować poważne powikłania, które mogą prowadzić do uszkodzenia narządów rozrodczych. Nieleczona chlamydia może być przyczyną bezpłodności. Zakażenie w czasie ciąży może przyczynić się do uszkodzeń płodu i powikłań okołoporodowych.
W leczeniu chlamydii stosuje się antybiotykoterapię, która zwykle trwa siedem dni.
Choroby weneryczne – wirusowe zapalenie wątroby typu B
Choroba zakaźna wywołana przez wirusa HBV. Zwykle do zakażenia dochodzi poprzez krew, niemniej możliwe jest również zarażenie za sprawą kontaktów seksualnych. Ryzyko niesie również kontakt ze spermą lub wydzieliną z pochwy osoby zakażonej.
Często do zakażenia dochodzi w placówkach ochrony zdrowia, czemu winne są że wysterylizowane narzędzia.
WZW typ B powoduje zapalenie wątroby, żółtaczkę i wymioty. Przewlekłe WZW typu B może spowodować marskość wątroby i wywołać nowotwór wątrobowokomórkowy.
Choroby weneryczne – Kłykciny kończyste (HPV)
Chorobę wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Objawy widoczne są na zewnętrznych narządach płciowych oraz w okolicach odbytu. Po upływie miesiąca lub trzech pojawiają się zmiany skórne, które przyjmują postać grudek i brodawek. W niektórych, choć rzadkich przypadkach kłykciny mogą pojawić się w jamie ustnej – na języku, na jamie śluzowej gardła, krtani, wargach. Nieleczone zmiany z czasem przekształcają się w twory o białawym zabarwieniu. Jak leczyć kłykciny? W leczeniu wykorzystuje się maści, kremy, a także krioterapię.
Podsumowanie
Brak odpowiedniej wiedzy na temat chorób wenerycznych jest głównym czynnikiem wzrostu liczby zachorowań. Większość chorób może dopaść nas ze względu na brak stosowania prezerwatyw. Choć lekarze specjaliści w łatwy sposób mogą rozpoznać chorobę i wdrożyć leczenie, to często na przeszkodzie stoi nasz własny wstyd.
*Możesz sprawić, że Twoje zdrowie będzie w dobrych rękach. Publiczne usługi medyczne nierzadko testują cierpliwość pacjentów albo kompletnie ich zawodzą. Zdecydowanie lepiej zadbać o kompleksowe usługi medyczne w ramach pakietów medycznych S7Health. Komfort i profesjonalizm sprawiają, że dostaniesz wszystko, czego potrzebujesz.
Źródła:
https://www.gyncentrum.pl/blog/pl/specjalisci-alarmuja-choroby-weneryczne-zbieraja-zniwo
https://www.medonet.pl/zdrowie,najczestsze-choroby-weneryczne,artykul,1732673.html