Adrenalina, emocje, szczęśliwy traw i duże pieniądze – to czynniki, które charakteryzują hazard. Gracze często wpadają w spirale gier, rywalizacji oraz wygranej. Uzależnienie od hazardu wiąże się z długami, nierzadko i porachunkami, co wpływa na życie chorego i jego bliskich. Jako że dziś (25 stycznia) obchodzimy Dzień Gracza Lotto, to warto przyjrzeć się bliżej kwestii uzależnienia. Weźmiemy na tapet m.in. metody leczenia stosowane u osób uzależnionych od hazardu.
Uzależnienie od hazardu – cienka granica
Hazard to wszelkiego rodzaju gry na pieniądze bądź inne dobra materialne. O wygranej w tego typu grach nie decyduje wiedza, umiejętności, czy logika, a przypadek i szczęście gracza.
Granica między niewinną zabawą a uzależnieniem od hazardu jest niestety cienka. Mowa o problemie w momencie, gdy gracz nie potrafi wyznaczyć kwoty, którą przeznaczy na daną rozgrywkę – wydaje coraz to większe sumy, nie martwiąc się finansami. W konsekwencji gra przestaje być rozrywką, a staje się niejako przymusem.
Zdrowe osoby wiedzą, że o wyniku gry decyduje kapryśny los, natomiast osobom uzależnionym zdaje się, że wiedzą, jak grać, żeby wygrać. Takie zachowanie prowadzi do wydawania coraz to większych sum, co finalnie może skończyć się dużymi kłopotami finansowymi.
Uzależnienie od hazardu – objawy
Uzależnienie od hazardu, podobnie jak inne uzależnienia, to proces, który rozwija się powoli. Gracz uzależnia się z każdą kolejną rozgrywką, z każdą kolejną wizytą w kasynie. Według klasyfikacji chorób DSM-IV do objawów uzależnienia od hazardu zaliczymy:
- nadmierne skupienie się na grze;
- obmyślanie strategii gry;
- podnoszenie stawek przeznaczonych na grę;
- próby zakończenia hazardu kończą się klęską – gracz za każdym razem wraca do gry;
- postrzeganie gry, jako sposobu na odreagowanie problemów;
- granie w nadziei, że to pomoże odzyskać utracone pieniądze;
- strach przed porzuceniem gry;
- ukrywanie problemu przed bliskimi;
- zaniedbywanie codziennych obowiązków;
- pożyczanie pieniędzy, aby grać dalej – zaciąganie kredytów i pożyczek;
- sięganie po nielegalne rozwiązania w celu uzyskania potrzebnej gotówki – oszustwa, kradzieże, a nawet wyłudzenia.
Uzależnienie od hazardu – skutki
Uzależnienie od hazardu niesie za sobą szkodliwe skutki nie tylko dla samego gracza, ale i dla jego najbliższych. Hazardzista, zatracając się w uzależnieniu, zaniedbuje pozostałe aspekty swojego życia, poza grą nie widzi świata, a adrenalina związana z rozgrywką staje się jego motorem napędowym.
Do skutków uzależnienia zaliczymy:
- izolację społeczną – gracz odsuwa się od innych osób, poświęcając się głównie grze;
- zerwanie więzi rodzinnych – rozwód, separacja;
- utratę pracy;
- znaczące pogorszenie sytuacji materialnej – długi.
Jak leczyć uzależnienie od hazardu?
Pierwszym krokiem jest rozpoznanie problemu, zaakceptowanie, że hazard przemienił się w patologiczne zachowanie i potrzebna jest pomoc. W porównaniu z innymi uzależnieniami, w tym przypadku terapia nie wymaga detoksykacji. Metodę terapii należy dostosować indywidualnie, w zależności od pacjenta i jego choroby.
W początkowych fazach uzależnienia zaleca się terapię z psychologiem specjalizującym się w uzależnieniach behawioralnych. Natomiast w przypadku zaawansowanej fazy, kiedy hazardzista ma poważne kłopoty społeczne i nie tylko, wymagana jest terapia w ośrodku zamkniętym. Specjaliści starają się poznać uwarunkowania, które doprowadziły do uzależnienia, i przeprowadzić odpowiednią terapię. Oprócz tego, że psychoterapeuci pomagają odejść od nałogu i znaleźć nową motywację do życia, to pomagają również przygotować wstępny plan spłaty zaciągniętych długów.
W leczeniu hazardu często stosuje się:
- terapię indywidualną,
- terapię grupową,
- techniki relaksacyjne,
- programy społeczności terapeutycznych.
Nierzadko w połączeniu z hazardem pojawiają się też inne uzależnienia, takie jak alkoholizm czy narkomania, dlatego w takich przypadkach najlepiej sprawdzają się ośrodki zamknięte, które zalecają całkowity plan leczenia.
Podsumowanie
Uzależnienie od hazardu, podobnie jak inne uzależnienia, stanowi poważny problem, który rzutuje na całe życie hazardzisty. Proces uzależnienia jest zwykle powolny i trudno zauważyć pierwsze symptomy. Warto zaakceptować problem jak najszybciej i szukać pomocy specjalistów. Uzależnienie od hazardu wymaga profesjonalnej terapii, a czasem i pobytu w ośrodku zamkniętym.
*Możesz sprawić, że Twoje zdrowie będzie w dobrych rękach. Publiczne usługi medyczne nierzadko testują cierpliwość pacjentów albo kompletnie ich zawodzą. Zdecydowanie lepiej zadbać o kompleksowe usługi medyczne w ramach pakietów medycznych S7Health. Komfort i profesjonalizm sprawiają, że dostaniesz wszystko, czego potrzebujesz.
Źródła:
https://tratwa.pl/leczenie-uzaleznienia-od-hazardu.html
https://terapianaleczow.pl/leczenie-uzaleznien/od-hazardu/
https://www.kul.pl/files/714/nowy_folder/2.53.2010_art.4.pdf