Dzień babci i dziadka to niejedyny dzień w roku, kiedy powinniśmy pamiętać o naszych bliskich seniorach. Osoby starsze są bardzo często narażone na wiele różnych schorzeń, z którymi mogą nie poradzić sobie w pojedynkę. Zadbaj o swoich bliskich i dowiedź się więcej na temat chorób wieku starczego. A jeśli jesteś seniorem, to ta lektura pomoże Ci zapoznać się z potencjalnymi jednostkami chorobowymi.
1. Choroby wieku starczego – Choroba Alzheimera
Jeśli ktoś dokładnie nie wie, jaką postać ma ta choroba, to i tak z pewnością ta nazwa nieraz obiła mu się o uszy. Choroba alzheimera objawia się utratą pamięci, dezorientacją, obniżeniem zdolności rozumowania. Choroba ta najczęściej dotyka osoby w podeszłym wieku – według Najwyższej Izby Kontroli może na nią cierpieć nawet pół miliona Polaków. Ryzyko zachorowania na Alzheimera zwiększają – nadciśnienie, niewydolność serca, cukrzyca typu II, mała aktywność fizyczna i brak kontaktów społecznych.
2. Choroby wieku starczego – Choroba Parkinsona
Choroba Parkinsona to zanikanie komórek dopaminergicznych, co powoduje wystąpienie charakterystycznych symptomów. Najpopularniejszymi objawami są:
- okresowe drżenie kończyn,
- sztywność mięśniowa,
- problemy z mówieniem,
- niestabilność postawy,
- spowolnienie ruchowe.
3. Choroby wieku starczego – Cukrzyca
Cukrzyca często pojawia się u seniorów po 65 roku życia. Winny temu jest spadek aktywności komórek produkujących insulinę, a oprócz tego czynniki środowiskowe – niewłaściwa dieta i brak aktywności fizycznej. Cukrzyca może nie dawać jasnych objawów, dlatego lekarze zalecają osobom starszym regularne badanie poziomu cukru we krwi.
4. Choroby wieku starczego – Nowotwory
Niestety osoby starsze są często narażone również na nowotwory. Do najczęściej występujących zaliczymy, m.in. raka płuc, prostaty, piersi, jelita grubego, przełyku, żołądka, trzustki i pęcherza moczowego.
5. Choroby wieku starczego – Choroby miażdżycowe
Powoduje stwardnienie i zwężenie naczyń krwionośnych, co jest niezwykle niebezpieczne, bo naczynia nie dostarczają wtedy krwi do tkanek. Na miażdżyce wpływa ciężkostrawna i niezdrowa dieta, która jest bogata w cholesterol. Następstwem miażdżycy nierzadko są: udar mózgu, zawał serca, choroba wieńcowa.
6. Choroby wieku starczego – Nietrzymanie moczu
Mowa w tym przypadku o mimowolnym oddawaniu moczu – działaniu nieświadomym. Jest to przypadłość, która zdecydowanie częściej dotyka osoby starsze, choć pojawić się może w każdym wieku. Nietrzymanie moczu jest dość wstydliwym problemem, co wielu osobom znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie.
7. Choroby wieku starczego – Osteoporoza
Osteoporoza polega na obniżeniu wytrzymałości kości, co w konsekwencji prowadzi do ich zwiększonej łamliwości. A co za tym idzie? Do złamania może dojść nawet przy najmniejszym urazie czy niegroźnym upadku. Do pogorszenia się stanu kości przyczyniają się, m.in. zła dieta, brak ruchu i leki steroidowe.
8. Choroby wieku starczego – Nadciśnienie tętnicze
Do najczęstszych schorzeń układu sercowo-naczyniowego u seniorów z pewnością zaliczymy nadciśnienie tętnicze. Zaobserwowano, że najczęściej występuje ono u osób miedzy 70 a 74 rokiem życia. Sprawcą zamieszania jest sztywność naczyń zwiększająca się wraz z upływem lat.
9. Choroby wieku starczego – Reumatyzm
Reumatyzm to nic innego jak degradacja tkanki stawowej, na którą mają wpływ czynniki takie, jak nadmierne obciążenie kości i brak aktywności fizycznej. Jednymi z pierwszych objawów, jakie daje reumatyzm, są bóle stawowe, trzeszczenie stawów, a finalnie kłopoty z poruszaniem.
Choroby wieku starczego – Depresja
Depresja bardzo często przybiera odmienną postać w przypadku osób starszych, nierzadko też bywa niezauważone przez osoby z otoczenia. O tym, że senior cierpi na depresję, mogą świadczyć takie objawy, jak kłopoty z koncentracją i pamięcią, bezsenność, brak apetytu czy nawet bóle mięśni. Nieleczona może prowadzić tragicznego w skutkach działania, czyli do samobójstwa. Wyobcowanie, niezrozumienie i dotkliwa samotność pogłębiają depresję u osób starszych.
Podsumowanie
Osoby starsze są narażone na wiele poważnych chorób, takich jak nowotwory, choroby serca, czy choroba Parkinsona. Nierzadko potrzebują wsparcie bliskich osób, które otoczą ich miłością, zrozumieniem i opieką. Warto zapewnić seniorom odpowiednie usługi medyczne, które pomogą dbać o ich kruche zdrowie. W takim wypadku świetnie sprawdzą się pakiety medyczne dla seniorów S7Health, które w rozsądnej cenie otoczą starszą osobę opieką medyczną.