Styczeń to z pewnością niełatwy czas dla wielu z nas. Budzimy się niby w tej samej rzeczywistości, ale kolejny rok już za nami i wszystko wydaje się zgoła inne. Karmimy się noworocznymi postanowieniami, by szybko je porzucić i powrócić do nawyków lat minionych. Nic dziwnego, że to właśnie w styczniu wyróżniono najbardziej depresyjny dzień w roku – Blue Monday. Noworoczny kac w ten dzień doskwiera ponoć wyjątkowo dotkliwie, objawiając się brakiem motywacji i przygnębieniem. Jak radzić sobie w poniedziałek hucznie określonym najgorszym dniem roku? I czy w ogóle Blue Monday istnieje?
Blue Monday – czynniki
Ojcem Blue Monday jest Cliff Arnal, który wyliczył ze wzoru matematycznego, że trzeci poniedziałek stycznia to czas, kiedy statystycznie nasz samopoczucie jest najgorsze. Podczas prowadzenia wspomnianych wyliczeń psycholog wziął pod uwagę kilka czynników:
- Meteorologia i klimat – Arnal zwraca uwagę, że krótki dzień, a także niedostateczne nasłonecznienie mają ogromny wpływ na nasz stan psychiczny i fizyczny;
- Psychologicznia – to czas, kiedy uświadamiamy sobie, że połowa miesiąca już za nami. Robimy rozrachunek, ile postanowień dotrzymaliśmy, a ile ponownie złamaliśmy. Taki stan rzeczy może wpędzić nas w poczucie zwątpienia i rezygnacji;
- Ekonomia – mowa tu o sytuacji finansowej. To czas, kiedy jesteśmy po wydatkach świąteczno-noworocznych, a to zwykle mało przyjemny czas dla naszego portfela.
Blue Monday – czy jest prawdziwe?
Arnall wprowadził termin Blue Monday w 2004 roku. Od tego czasu pojawia się wiele głosów na temat tego, czy Blue Monday jest rzeczywiście realnym pojęciem. W 2018 roku snuto teorię, że termin ten jest wymyślonym chwytem marketingowym, zleconym przez jedną z agencji reklamowych.
Choć Blue Monday pojawia się w kilku publikacjach naukowych, to nie ma jednoznacznego potwierdzenia, że termin ten jest jak najbardziej słuszny. Według wielu specjalistów trudno jednoznacznie wyliczyć, który dzień w roku jest tym najgorszym.
Niektórzy twierdzą również, że Blue Monday przyczynia się do bagatelizowania chorób psychicznych – zdaniem wielu słowo depresja jest nagminnie nadużywane. Blue Monady powinien raczej posłużyć nam, jako koncept budujący świadomość na temat zdrowia psychicznego. Nie zrzucajmy swego złego samopoczucia na ten jeden najgorszy dzień w roku – czyż w ciągu 365 dni w roku tylko ten jeden jest tym najgorszym? Dość naiwne przekonanie. Warto ten dzień wykorzystać na to, aby zwrócić uwagę na swój stan zdrowie i skorzystać z pomocy specjalisty, jeśli to potrzebne.
Blue Monday – jak sobie z nim radzić?
Teoria najbardziej depresyjnego dnia w roku ma swoich zwolenników i przeciwników. Nieważne jednak, czy w niego wierzysz, czy nie, warto jakoś przetrwać gorszy dzień. Pomysłów można by szerzyć – począwszy od domowego spa po wyjście do kina i wycieczkę na Bali. Prawda jest jednak taka, że jeśli Blue Monday jest dla Ciebie trudnym dniem, to zostań w domu, zadbaj o przyjemną atmosferę w swoim otoczeniu i nie wywieraj na sobie presji. Jeśli nie chcesz tego czasu spędzać w samotności, to zadbaj o towarzystwo bliskich Ci osób, które pomogą Ci w tym niełatwym czasie.
W ten dzień pozwól sobie również na odpoczynek – to przecież najlepsza forma buntu w świcie, który nieustannie karci nas za „nieróbstwo”. Ale przede wszystkim, jeśli czujesz się źle, a Twój stan psychiczny jest w kiepskiej kondycji – zwróć się do specjalisty. Profesjonalna pomoc jest potrzebna w przypadkach, gdy nie możemy sobie poradzić sami.
Podsumowanie
Blue Monday to najbardziej depresyjny dzień w roku, który wzbudza nawet kilka kontrowersji. Czy koncept wysnuty przez Arnalla jest prawdziwy, czy Blue Monday to tylko kolejny mit? Trudno jednoznacznie oszacować. Wykorzystajmy jednak ten dzień, po to, aby przypomnieć wszystkim, że zdrowie psychiczne jest niezwykle istotne, a choroby psychiczne nie są powodem do wstydu. Zadbajmy o swoje zdrowie nie tylko w ten dzień.
*Możesz sprawić, że Twoje zdrowie będzie w dobrych rękach. Publiczne usługi medyczne nierzadko testują cierpliwość pacjentów albo kompletnie ich zawodzą. Zdecydowanie lepiej zadbać o kompleksowe usługi medyczne w ramach pakietów medycznych S7Health. Komfort i profesjonalizm sprawiają, że dostaniesz wszystko, czego potrzebujesz.
Źródła:
https://www.elle.pl/artykul/blue-monday-2018-jak-przetrwac-najbardziej-depresyjny-dzien-w-roku