Dieta wegetariańska od kilku lat cieszy się popularnością. Zwolennicy bezmięsnego menu decydują się na ten rodzaj żywienia z powodu troski o zwierzęta. Wegetarianizm może mieć zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki dla naszego zdrowia. Istotne jest odpowiednie dobranie składników i koordynowanie dostarczanych składników odżywczych. Jaki zatem wpływ na zdrowie ma dieta wegetariańska? Odpowiadamy.
Dieta wegetariańska – chroni przed chorobami
Dieta wegetariańska może mieć naprawdę pozytywny wpływ na nasz organizm. Nie możemy jednak przestać jeść mięso i nie dostarczać organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Prawidłowo skomponowana dieta, bogata w pełnowartościowe produkty, zapobiega wielu chorobom. Wege dieta zmniejsza ona ryzyko wystąpienia:
- Cukrzycy typu 2,
- Otyłości,
- Choroby niedokrwiennej serca,
- Nadciśnienia tętniczego,
- Hipercholesterolemii,
- Zaparć,
- Kamicy żółciowej i nerkowej,
- Nowotworów,
- Hemoroidów,
- Próchnicy zębów.
Dieta wegetariańska sprawia, że wybieramy głównie produkty świeże – warzywa, owoce i zboża. Tym samym eliminujemy zbędne i niezdrowe tłuszcze z diety. Zwiększona ilość warzyw i owoców, a także zdrowych tłuszczów to jeden z najlepszych sposobów na obniżenie ryzyka związanego z wieloma chorobami.
Dieta wegetariańska – nie zapominaj o białku
Nie możemy zapomnieć, że nasz organizm potrzebuje odpowiedniej ilości białka, aby funkcjonować prawidłowo. Dlatego tak ważne jest skomponowanie odpowiedniego jadłospisu, a przed tym skontrolowanie naszego stanu zdrowia ze specjalistą. Pamiętajmy, że odmian diet wegetariańskich jest kilka – niektóre z nich mogą nieść za sobą negatywne skutki.
Jak już wspomniano, kluczem do dobrej wege diety jest zbilansowany i przemyślany jadłospis. W tym miejscu warto wspomnieć również o wadach, jakie posiada dieta wegetariańska:
- Zbyt niska podaż energii – stanowiąca niebezpieczeństwo dla osób aktywnych fizycznie;
- Niedobór witamin – B12 i D – takie zagrożenie jest najczęściej wymieniane w przypadku restrykcyjnych diet, takich jak dieta wegańska, frutarianizm i witarianizm;
- Niski współczynnik składników mineralnych – żelaza, wapnia, cynki, jodu i kwasów omega-3;
- Niski wartość biologiczna spożywanego białka.
Do najczęściej występujących zaburzeń, będących konsekwencją nieprawidłowej diety wegetariańskiej, zaliczymy:
- krzywicę,
- opóźniony rozwój psychomotoryczny,
- niedokrwistość megaloblastyczna,
- niedożywienie białkowe,
- zaburzenia miesiączkowania u dziewczynek w wieku rozwojowym,
- osteomalację,
- neuropatię,
- zaburzenia układu pokarmowego – biegunki,
- spodziectwo.
Osoby, które decydują się na dietę wege, powinny profilaktycznie sprawdzać poziom witamin i składników mineralnych w organizmie. Badania w tym kierunku możesz wykonać w ramach pakietów medycznych S7Health, które zapewniają dostęp do wachlarza usług medycznych.
Podsumowanie
Dieta wegetariańska nie musi być gorsza od diety mięsnej. Jej stosowanie może mieć pozytywny wpływ – zmniejszać ryzyko występowania wielu chorób. Należy jednak pamiętać, aby dieta wege była przemyślana i obfitowała w produkty o wysokiej wartości odżywczej. Nieprawidłowy jadłospis, ubogi w witaminy i składniki mineralne, może doprowadzić do poważnych schorzeń.
*Regularne badania pozwalają Ci trzymać rękę na pulsie i dbać odpowiednio o zdrowie. Indywidualne pakiety medyczne zapewniają dostęp do badań i pomocy lekarzy specjalistów. Sprawdź naszą ofertę i zapewnij sobie kompleksowe usługi medyczne: https://s7health.pl/pakiety-medyczne/indywidualne.
Źródła:
https://sante.pl/jedz-zdrowo/wegetarianizm-wplyw-diety-wegetarianskiej-na-zdrowie/
https://stressfree.pl/wegetarianizm-na-zdrowe-i-dlugie-zycie/
https://www.medonet.pl/zdrowie,dieta-wegetarianska—zalety-i-wady,artykul,1726989.html