Święta to niewątpliwie czas rodzinnych spotkań i wspólnego ucztowania. Większość stołów jest wtedy syto zastawiona, a wszyscy namawiają nas tylko do jedzenia (no i czasami też picia). Niestety niekontrolowane objadanie się w czasie świat, może przynieść przykre konsekwencje. Pojawiają się problemy trawienne, ból brzucha czy zgaga. Jak sobie z tym radzić po świątecznym biesiadowaniu?
Problemy z trawieniem – co może ci dolegać?
Jeśli w święta nie będziesz wiedział, co to umiar, to możesz spodziewać się:
- dyskomfortu (bólu) w obrębie brzucha, któremu towarzyszy odbijanie,
- wzdęć,
- uczucia pełności,
- zgagi,
- epizodycznych nudności, a nawet wymiotów.
Problemy z trawieniem – jak im zapobiec?
- Musisz znać umiar i wiedzieć, kiedy powiedzieć sobie dość.
Pamiętaj o tym, aby nie jeść zbyt wielkich porcji na raz. Znacznie lepiej jest rozłożyć posiłki na mniejsze porcje i jeść powili w odstępach czasowych. Zniwelujesz w ten sposób posiłkowy skok cukru – zapobiegniesz gwałtownemu wyrzutowi insuliny. Ma to spory wpływ na Twoje samopoczucie.
- Jedź powoli, nie musisz się spieszyć.
Powolne jedzenie oraz dokładne przeżuwanie pokarmu sprawia, że proces trawienny zostaje usprawniony. Stosując tę zasadę, unikniesz przejedzenia i będziesz wiedział, kiedy organizm jest syty. Delektuj się, ciesz się jedzeniem i czasem z bliskimi, a Twój organizm Ci za to podziękuje.
- Poruszaj się między posiłkami.
Bezustanne siedzenie przy stole niestety nie wyszło nikomu na dobre. Dlatego też warto zadbać o nawet najdrobniejszą formę aktywności fizycznej podczas ucztowania. Dobrym rozwiązaniem jest krótki spacer, który pomoże obciążanemu układowi pokarmowemu pobudzi perystaltykę jelit. Układ pokarmowy będzie miał czas na prawidłowe działanie, a Ty będziesz czuć się lżej.
- Strzeż się łączenia ciężkostrawnych posiłków z zimnymi i gazowanymi napojami.
Twój organizm o wiele lepiej zareaguje na posiłek, jeżeli popijesz go ciepłą ziołową herbatą niż zimnym napojem lub słodkim sokiem. Co ważne, zioła wspomagają wydzielanie soków trawiennych, co działa rozkurczająco i redukuje wzdęcia.
- Przyprawy są Twoim sojusznikiem.
Przyprawy, szczególnie te ziołowe, nie tylko dodają smaku, ale i wspomagają proces trawienia. Kminek, koperek, bazylia i majeranek niwelują wzdęcia, działają rozkurczowo i wspomagają trawienie tłuszczy.
Co zrobić, gdy dojdzie do przejedzenia?
Co zrobić, gdy nie zastosowaliśmy żadnej z powyższych rad i przejedliśmy się wigilijnymi dobrodziejstwami? W takiej sytuacji lepiej nie biczować się za bycie nierozsądnym i zachłannym, tylko sięgnąć po zioła. Gorzkie zioła zwiększają wydzielanie enzymów trawiennych, zatem pomagają strawić ciężkie jedzenie, zalegające w żołądku.
Zioła, po które najlepiej sięgnąć, to:
- korzeń goryczki,
- ziele piołunu,
- ziele tysiącznika,
- korzeń arcydzięgla,
- naowocnia gorzkiej pomarańczy.
Zioła zadziałają na soki trawienne, dzięki czemu poczujesz ulgę, a uczucie przejedzenia odejdzie w niepamięć.
Podsumowanie
Niestety podczas świątecznych uczt często tracimy poczucie tego, ile możemy zjeść. Zapanujmy jednak nad tym, bo wzdęcia, nudności i zgaga to nic przyjemnego. Pamiętaj, aby jeść powoli, dzielić porcję i nie popijać pokarmów zimnymi i gazowanymi napojami. Jeśli już dopuścisz do przejedzenia, to koniecznie sięgnij po zioła, które przyniosą Ci ulgę.
*Wejdź w nowy rok z poczuciem bezpieczeństwa i opieki. Pakiety medyczne zapewnią Ci kompleksowe usługi medyczne w nadchodzącym roku. Wachlarz możliwości sprawia, że możesz wybrać odpowiedni pakiet dla Ciebie. Sprawdź sam: https://s7health.pl/pakiety-medyczne/indywidualne.
Źródła:
https://www.drmax.pl/blog-porady/problemy-z-trawieniem-po-wigilijnej-uczcie-jak-im-zapobiec