Pierwsze skojarzenia z koronawirusem to kaszel, utrata węchu czy wysoka gorączka. Jest to jak najbardziej trafne skojarzenie. Niemniej COVID-19 to choroba, która może dawać więcej objawów, a przebycie zakażenia pozostawia po sobie ślad – nie tylko na płucach, ale i na głowie. Bowiem wypadanie włosów może być skutkiem COVID-19.
Wypadanie włosów COVID-19 – dlaczego?
Według wielu opinii i badań nasilona utrata włosów dotyczy sporej grupy ozdrowieńców. Choć brak dokładnych badań potwierdzających, że przyczyną jest właśnie koronawirus. Eksperci twierdzą, że za wypadaniem włosów stoi długotrwały i nasilony stres, który jest związany z chorobą.
Doświadczenie pandemii odcisnęło solidne piętno na ludziach – ciągły strach, niebezpieczeństwo i izolacja nie pomagają w unikaniu stresu.
Wypadanie włosów – po jakim czasie?
Każda osoba może zauważyć problem wypadania włosów w różnym czasie. Niektórzy odczują to dopiero po kilku miesiącach od zakażenia, inni natomiast już po miesiącu. Niektóre osoby skarżyły się również na swędzenie i pieczenieskóry głowy, gdy zaobserwowały wypadające włosy.
Według wielu obserwacji problem wypadania dotyczy zarówno tych, którzy przeszli zakażenie z widocznymi objawami, jak i tych, którzy znieśli je bezobjawowo. Pamiętajmy jednak, że należy skontaktować się ze specjalistą w momencie, gdy wypadanie włosów utrzymuje się dłużej niż sześć miesięcy. Wstępną konsultację możesz odbyć bez wychodzenia z domu – telemedycyna to świetny sposób na rozmowę z lekarzem w szybkim terminie.
Wypadanie włosów COVID – inne przyczyny
Największy wpływ na nasze włosy mają hormony – dlatego też po porodzie, czy w trakcie miesiączki kobietom wypadają nadmiernie włosy. To również hormony są odpowiedzialne za pojawienie się różnych typów łysienia. Często też powodem są inne czynniki, takie jak stres, niewystarczająca ilość snu, zła pielęgnacja lub stylizacja.
Wypadanie włosów może też być wynikiem innych ogólnoustrojowych chorób:
- Choroby immunologiczne – np. choroba Hashimoto,
- Przewlekłe choroby układowe – m.in. cukrzyca,
- Choroby przebiegające z gorączką – m.in. grypa, zapalenie płuc,
- Zaburzenia hormonalne – m.in. nadczynność lub niedoczynność tarczycy,
- Choroby zakaźne i nowotworowe.
Jak radzić sobie z wypadaniem włosów?
W przypadku, gdy zauważysz, że twoje włosy nadmiernie wypadają i staje się to niepokojące, to skonsultuj się ze specjalistą – np. dermatologiem. Lekarz przeprowadzi skrupulatny wywiad, oceni kondycje włosa i zbada skórę głowy. W zależności od pacjenta i źródła dolegliwości specjalista zaleci odpowiednią terapię, która wspomoże włosy.
Podsumowanie
Coraz więcej osób obserwuje nadmierne wypadanie włosów po przebyciu COVID-19. Zwykle ta przypadłość ustępuje samoczynnie po pewnym czasie, jeśli jednak trwa niepokojąco długo lepiej udać się do specjalisty. Choć jeszcze dokładnie nie wiadomo, jaki związek z COVID-19 ma wypadanie włosów, to wielu ekspertów twierdzi, że to kwestia stresu, który powstaje w czasie choroby.
*Wejdź w nowy rok z poczuciem bezpieczeństwa i opieki. Pakiety medyczne zapewnią Ci kompleksowe usługi medyczne w nadchodzącym roku. Wachlarz możliwości sprawia, że możesz wybrać odpowiedni pakiet dla Ciebie. Sprawdź sam: https://s7health.pl/pakiety-medyczne/indywidualne.