Choć, jak na razie, zima nie nastręcza nam kłopotu, to nigdy nie możemy być pewni tego, co przyniosą kolejne miesiące. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że niskie temperatury mogą narazić nas na odmrożenia. Nie każde odmrożenie jest oczywiście takie samo, gdyż wyróżniamy kilka stopni. Co robić, gdy dojdzie do odmrożenia? Jakie działania podjąć? Odpowiadamy.
Odmrożenia – jak powstają?
Odmrożeniem nazywamy czasowe lub nieodwracalne uszkodzenie tkanek, powstałe na skutek ekspozycji na niskie temperatury. Części ciała, które są najbardziej narażone na odmrożenia to:
- Uszy,
- Nos,
- Policzki,
- Palce u rąk,
- Palce u stóp.
Niskie temperatury spowalniają, a następnie zatrzymują przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, które zaopatrują skórę, tkankę podskórną i mięśnie w krew. Tym samym dochodzi do przejściowego, a nawet całkowitego obumarcia narażonych części ciała.
Odmrożenie – rodzaje
Odmrożenia mogą przyjąć różny charakter i różne nasilenie, dlatego wyróżniamy kilka stopni:
- Stopień I — występuje zaczerwienienie z lekko sinawym odcieniem, obrzękiem oraz pieczeniem i uczuciem zdrętwienia. Jest to konsekwencja czasowych zaburzeń krążenia i ostrego stanu zapalnego.
- Stopień II – powstają pęcherze zawierające płyn surowiczy bądź płyn surowiczy z domieszką krwi. Obrzęk i zasinienie są znacznie większe w porównaniu do odmrożeń I stopnia. Pozostawiają po sobie długotrwałe obrzęki oraz przebarwienia skóry.
- Stopień III – dochodzi do martwicy skóry, czasami również i tkanek, które są głębiej zlokalizowane (łącznie z kością). Po oddzieleniu się części martwiczych tworzą się ubytki, które goją się przez ziarninowanie.
- Stopień IV — odmrożenia atakują całą część ciała — np. palec i kości. Odmrożenia czwartego stopnia są na tyle poważne i dotkliwe, że często niemożliwe jest uratowanie zaatakowanego narządu.
Odmrożenia – jak zapobiegać?
- Zadbaj o ciepłą i suchą odzież. Najlepiej sprawdzą się np. kurtki, które zapewniają właściwą izolację.
- Stojąc w jednym miejscu, należy okresowo poruszać rękami i nogami – takie działanie poprawia ukrwienie.
- Osłaniaj dłonie oraz stopy przed działaniem wilgoci i zimna – zakładaj rękawiczki oraz grube skarpety.
- Noś czapkę, aby nie dochodziło do zbyt dużej utraty ciepła.
- Stosuj tłuste kremy do twarzy oraz rąk.
Odmrożenia – pierwsza pomoc
Jeśli doszło do odmrożenia, to pierwszym krokiem jest przeniesienie osoby poszkodowanej do ciepłego, ale nie gorącego pomieszczenia. Jeśli ubranie jest wilgotne, należy je niezwłocznie zdjąć i rozpocząć ogrzewanie odmrożonej części ciała. Można do tego procesu wykorzystać ręczniki – ogrzewanie należy rozpocząć wodą w temperaturze 25-30°C i następnie sukcesywnie zwiększać. Takie zabieg należy wykonywać do momentu, gdy tkanki osiągną odpowiednią temperaturę.
Warto nadmienić, że w trakcie ogrzewania może pojawić się nieprzyjemne uczucie mrowienia w miejscach dotkniętych odmrożeniem. Miejsca, które ucierpiały na skutek niskich temperatur, można delikatnie nacierać 70% alkoholem etylowym aż do osiągnięcia różowego odcienia skóry.
Kolejnym krokiem jest założenie jałowego opatrunku wraz z grubą warstwą waty. Następnie należy udać się do szpitala.
Pamiętaj, aby nie masować ani nie rozcierać odmrożonych partii ciała.
Podsumowanie
Odmrożenia mogą przyjąć różny charakter, i różne nasilenie, dlatego dzielimy je na kilka stopni. Na niskie temperatury narażone są szczególnie uszy, nos oraz palce stóp i rak. Pamiętajmy zatem, aby ubierać się odpowiednio, nosić nakrycie głowy, rękawiczki, a przed wyjściem z domu stosować tłuste kremy. Aby pomóc w odmrożeniu należy stopniowo ogrzewać dane miejsce, zadbać o opatrunek i szybki transport do szpitala.
*Wejdź w nowy rok z poczuciem bezpieczeństwa i opieki. Pakiety medyczne zapewnią Ci kompleksowe usługi medyczne w nadchodzącym roku. Wachlarz możliwości sprawia, że możesz wybrać odpowiedni pakiet dla Ciebie. Sprawdź sam: https://s7health.pl/pakiety-medyczne/indywidualne.
Źródła:
https://www.doz.pl/czytelnia/a12204-Odmrozenia_8211_pierwsza_pomoc