Okres świąt to bez wątpienia dość nerwowy czas, gdyż wiele spraw spoczywa na naszych barkach. Gdy nerwy szargają nami bez opamiętania i nie możemy już wytrzymać, często sięgamy po leki uspokajające. Czasami są to leki na receptę, czasem ziołowe tabletki. Jakie działanie i skutki uboczne mają zatem obie formy farmakologii uspokajającej?
Leki na uspokojenie – kiedy są zalecane?
Tabletki na uspokojenie zwykle stosowane są, gdy pojawia się silny stres, zdenerwowanie, czy stany lękowe. Popularnym środkiem uspokajającym są ziołowe tabletki, które można nabyć bez recepty w aptece. Drugi typ leków uspokajających to te na receptę, których nie przyjmuje się bez zaleceń lekarza.
Leki na uspokojenie – na receptę
Ten rodzaj leków zwykle pomaga ukoić silny i długotrwały stres, a także zaburzenia o wysokim natężeniu. Oprócz tego niwelują one lęk, niepokój, rozdrażnienie, rozkojarzenie i nadwrażliwość. Zwykle są to leki na bazie benzodiazepin lub hydroksyzyny.
My skupimy się bardziej na benzodiazepinach, które działają na ośrodkowy układ nerwowy – selektywnie zajmując określone obszary białka w mózgu zwane receptorami GABA-A (wyróżniamy też GABA-B i GABA-C). GABA pełni rolę głównego hamującego neuroprzekaźnika w mózgu. Pomaga, m.in. regulować kontrolę ruchu, wzrok i wiele innych funkcji mózgu.
Działanie to pozwala neuronowi zostać naładowanym ujemnie i odpornym na pobudzenie, co prowadzi do działań przeciwlękowych, uspokajających lub przeciwdrgawkowych obserwowanych w przypadku tych leków.
Benzodiazepiny – stosowanie
Leki benzodiazepinowe stosuje w leczeniu, m.in.:
Leki uspokajające – ziołowe tabletki
Po tabletki uspokajające na bazie ziół mogą sięgnąć osoby, które borykają się z okresową bezsennością, stresem czy rozdrażnieniem. Działają rozluźniająco, przywracają stan równowagi emocjonalnej i regulują napięcie mięśni. Stosowane są w objawach o niskim nasileniu.
Zastosowanie ziół
Najczęściej składnikami tabletek ziołowych jest:
- Kozłek lekarski – odpowiedni do problemów ze snem i epizodycznych stanów lękowych. Często podawany w formie kropli (krople walerianowe) lub tabletek;
- Melisa – ma kojący wpływ na układ nerwowy. Dobrze działa na bezsenność i nadmierne pobudzenie. Często występuje w postaci herbaty i tabletek (skondensowane wyciągi);
- Szyszki chmielu – polecane są w stanach rozdrażnienia, zdenerwowania, nadpobudliwości, przy przemęczeniu spowodowanym stresem.
- Męczennica cielista – sprawdza się w pobudzeniu nerwowym, w zaburzeniach czynności serca wywołanych bodźcami emocjonalnymi, w mało nasilonych napadach drgawek pochodzenia ośrodkowego oraz w dolegliwościach okresu przekwitania.
- Goryczka żółta – ma działanie przeciwzapalnie oraz uspokajające, poza tym wzmaga wydzielanie soku żołądkowego, dzięki czemu pobudza apetyt i reguluje trawienie;
- Różeniec górski – przede wszystkim zwiększa odporność na stres i wspomaga wydolność umysłową.
Leki uspokajające – skutki
Stosowanie leków uspokajających z benzodiazepinami może prowadzić do silnego uzależnienia. Nierzadko powodują one senność, zawroty i bóle głowy, a ich długotrwałe stosowanie może zaburzać funkcje poznawcze.
Ogólnie w trakcie stosowania leków uspokajających mogą pojawić się problemy jelitowo-żołądkowe – nudności i bóle skurczowe. Specjaliści przestrzegają również przed tym, aby nie prowadzić samochodu po przyjęciu takich leków.
Podsumowanie
Okres świąt – i nie tylko on – może być niespokojnym czasem, kiedy mamy wiele na głowie. Uporczywy stres i zmęczenie mogą dawać się we znaki. W takich sytuacjach często sięgamy po leki uspokajające. Pamiętajmy, że jeśli nasze objawy mają niskie nasilenie, to możemy sięgnąć po ziołowe tabletki. Jeśli jednak problem jest poważniejszy i długotrwały należy skonsultować się z lekarzem, który może zalecić leki na receptę.
*Wejdź w nowy rok z poczuciem bezpieczeństwa i opieki. Pakiety medyczne zapewnią Ci kompleksowe usługi medyczne w nadchodzącym roku. Wachlarz możliwości sprawia, że możesz wybrać odpowiedni pakiet dla Ciebie. Sprawdź sam: https://s7health.pl/pakiety-medyczne/indywidualne.
Źródła:
https://www.heydoc.pl/s/article/Srodki-na-uspokojenie-czego-o-nich-nie-wiesz